Političtí představitelé kosovských Albánců se domnívají, že není šance na dosažení dohody se Srbskem ohledně návrhu OSN na budoucí status Kosova. Tento názor zazněl na jejich páteční schůzce v Prištině, jejímž stěžejním tématem jsou možné námitky proti plánu vypracovanému zvláštním pověřencem generálního tajemníka Spojených národů Marttim Ahtisaarim.
Obě strany se mají sejít ke konečnému kolu rozhovorů o zmíněném plánu příští týden ve Vídni.
"Neočekáváme, že s bělehradským týmem bude dosaženo nějaké dohody o nastolených otázkách," uvedl podle agentury AP mluvčí kosovskoalbánských vyjednavačů Skender Hyseni. "Rozhodli jsme se jet do Vídně, abychom ukázali oddanost tomuto procesu, jenž směřuje k vytvoření kosovského státu," dodal.
Podle Hyseniho budou zástupci etnických Albánců, kteří míří příští týden na vídeňská jednání, žádat objasnění těch bodů plánu, které se týkají zastoupení menšiny či vztahu samospráv v Kosovu.
Koštunica odmítá plán OSN
Mezitím se vůdcové kosovské srbské menšiny setkali v Bělehradě se srbským premiérem Vojislavem Koštunicou, aby v rozhovoru s ním zdůraznili svůj nesouhlas s plánem OSN. Ten by podle nich mohl nakonec Kosovu umožnit stát se samostatnou zemí.
"Srbsko je mezinárodně uznaným státem... a nemůže souhlasit s vytvořením nové země na úkor svého území," praví se v Koštunicově prohlášení, vydaném po schůzce s předákem kosovských Srbů Milanem Ivanovičem. Srbská strana se zúčastní dalšího kola jednání ve Vídni, kde její vyjednavači "předloží argumenty proti rozdělení Srbska", dodává se v komuniké.
Ahtisaariho plán se o nezávislosti této jihosrbské provincie výslovně nezmiňuje, fakticky ji však předvídá. Multietnické dvoumilionové Kosovo, kde Albánci tvoří devadesát procent populace, by si samo demokraticky vládlo, a to s plným respektováním právního státu. Mělo by mít vlastní ústavu, hymnu a vlajku i právo vstupovat do mezinárodních organizací. Mezinárodní společenství by si podle Ahtisaariho ponechalo právo dozoru, kontroly a všechny nezbytné pravomoci k efektivnímu dodržování této dohody prostřednictvím mezinárodního vyslance, jehož jmenuje Evropská unie a schválí Rada bezpečnosti OSN.
Některým albánským separatistům plán nestačí
Ačkoliv vůdcové etnických Albánců plán akceptovali, některé skupiny si stěžují, že nejde dost daleko: většina kosovských Albánců trvá na úplné nezávislosti provincie. Srbský parlament Ahtisaariho plán rozhodně odmítl a Bělehrad, který považuje Kosovo za nedílnou součást Srbska, je toho názoru, že dává etnickým Albáncům příliš mnoho.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek varoval, že nezávislost Kosova by způsobila vážné problémy na Balkáně i mimo něj. "Pokud jde o Kosovo, jsme přesvědčeni, že jeho nezávislost bude mít negativní důsledky pro tento region i pro Evropu jako celek," řekl podle agentury Interfax šéf ruské diplomacie.
Zástupci kosovských etnických skupin a tým expertů by se měli v sobotu a v neděli setkat v tureckém středomořském letovisku Antalya. Chystají se debatovat o lidských právech a právech menšin a o vývoji situace v Kosovu, sdělilo podle AP turecké ministerstvo zahraničí.
Foto: AP