Tisíce kosovských Srbů v úterý demonstrovaly před velvyslanectvím USA v Bělehradě proti mezinárodnímu plánu o budoucnosti Kosova, který dává této jihosrbské provincii s převahou albánského obyvatelstva omezenou nezávislost. Plán předložil počátkem února Bělehradu i Prištině vysoký představitel OSN Martti Ahtisaari a nyní o něm jednají ve Vídni zástupci Srbů a kosovských Albánců.
Demonstranti nesli transparenty vyzývající Rusko, aby použilo v Radě bezpečnosti OSN práva veto a plán OSN zablokovalo. Podle Ahtisaariho dokumentu by Kosovo mělo mít vlastní ústavu, symboly i právo vstupovat do mezinárodních organizací. Jeho suverenita by byla omezena mezinárodním dohledem.
Dnešní demonstrace je druhým shromážděním, které bylo během tří měsíců svoláno před misí USA. Srbové v Kosovu dostali dnes den volna a zavřeny zůstaly i školy v provincii, aby se mohli všichni, kdo chtějí, dostavit do hlavního města na protestní akci. Organizátoři tvrdí, že do Bělehradu přijelo 80 autobusů z Kosova.
Demonstraci podpořila nejen rekonstruovaná Socialistická strana někdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče, ale také strana premiéra Vojislava Koštunici, který pomohl v roce 2000 svrhnout Miloševiče, ale nyní se znovu řadí na stranu nacionalistů.
Kosovo je oficiálně stále součástí Srbska, ale od jara 1999, kdy se odtud musely pod tlakem bombardování NATO stáhnout srbské jednotky, ho spravuje OSN. Albánci, kteří tvoří 90 procent obyvatelstva provincie, usilují o nezávislost a odmítají přijmout vládu Bělehradu, který nad nimi již fakticky ztratil moc. Bělehrad a 100.000 Srbů, kteří stále žijí v Kosovu, jsou proti plánu OSN na udělení omezené svrchovanosti provincii. Srbové považují Kosovo za kolébku své kultury. Podle loni přijaté ústavy je provincie pevnou součástí státu. Ahtisaariho plán minulý týden zamítl i srbský parlament, podle kterého "nezákonně pokládá základy pro vytvoření nového nezávislého státu na území Srbska".
O plánu nyní jednají ve Vídni Srbové a kosovští Albánci. Jejich rozdílné postoje k budoucnosti Kosova se však zatím nedaří sblížit a podle Ahtisaariho je malá naděje, že se dokážou dohodnout na kompromisu. Vídeňská jednání mají pokračovat do 1. března. Poté se má 10. března uskutečnit závěrečné zasedání. Po něm chce Ahtisaari předat konečnou verzi svého návrhu Radě bezpečnosti OSN, která o budoucnosti Kosova rozhodne.
Foto: AP