Kosovští Srbové: Nechceme celníky z Prištiny

Zahraničí
15. 9. 2011 18:02
Zabarikádován již byl most v Mitrovici, který rozděluje město na severní srbskou část a jih obývaný převážně kosovskými Albánci.
Zabarikádován již byl most v Mitrovici, který rozděluje město na severní srbskou část a jih obývaný převážně kosovskými Albánci.

Jednotky KFOR ukončí kontrolu hraničních přechodů na severu Kosova. Nahradí je celníci podřízení Prištině. Kosovští Srbové, kteří oblast obývají, s tím nesouhlasí a na dopravních tazích vybudovali barikády.

Hromadou štěrku byl již zablokován most v Mitrovici, který rozděluje město na severní srbskou část a jih obývaný převážně kosovskými Albánci. Situací v Kosovu by se na žádost Ruska a Srbska měla zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Němečtí vojáci mise KFOR hrají na rozloučenou.Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen mezitím po prištinském setkání s kosovským premiérem Hashimem Thaçim varoval, že jednotky KFOR na severu Kosova zasáhnou, pokud budou ohroženy bezpečnost a mír.

Kosovská ministryně průmyslu a obchodu Mimoza Kusariová-Lilaová oznámila, že kosovští policisté a celníci převezmou kontrolu nad přechody Jarinje a Brnjakem v pátek ráno. Podle ministryně tento krok zároveň znamená konec embarga na dovoz zboží ze Srbska, o kterém Priština rozhodla v červenci. Celní kontrolu mají zajišťovat společné týmy kosovských celníků a policejní mise Evropské unie EULEX.

Thaçi po rozhovoru s Rasmussenem nechtěl sdělit, jaký má země plán na přesun kosovských policistů a celníků na oba hraniční přechody. Kosovští Srbové dali na vědomí, že jsou pevně rozhodnutí jejich příjezdu zabránit. Na silničních uzávěrách, které v posledních dnech vystavěli, se objevily plakáty s výzvou "Zastavte Thaçiho násilí".

Zatímco kosovským Srbům se nelíbí celní dohled Prištiny, kosovským Albáncům vadí pokračování mise EULEX.  Srbský prezident Boris Tadić varoval, že jednostranné akce kosovských úřadů ve snaze ovládnout Brnjak a Jarinje mohou ohrozit mír a stabilitu v celém regionu. "Tomu se musí zabránit," řekl.

V severním Kosovu je nyní také patriarcha srbské ortodoxní církve Irinej, který chce navečer sloužit v Mitrovici mši "za záchranu srbského národa".

KFOR odpoledne zvýšilo bezpečnostní opatření na přechodu Jarinje, doprava přes toto kontrolní stanoviště je prý zatím plynulá.

Krize na severu Kosova vypukla na konci července, když se vláda v Prištině neúspěšně pokusila obsadit Jarinje a Brnjak, aby zajistila přísnější kontrolu a plnění obchodního embarga na srbské zboží. To místní Srby rozhořčilo. Postavili barikády k přechodům a jeden z nich vypálili. Při incidentech byl zabit jeden kosovský policista. Kontrolu přechodů pak převzali vojáci KFOR.

Kosovo bude na celních razítkách místo dosavadního nápisu "Republika Kosovo" používat termín "Kosovská celnice". Počátkem září dospěli kosovští a srbští diplomaté k dohodě, která má ukončit vzájemné obchodní embargo. Kosovo bude na celních razítkách místo dosavadního nápisu "Republika Kosovo" používat termín "Kosovská celnice".

Díky tomu bude možné v Srbsku kosovské produkty prodávat, aniž tak Bělehrad mlčky uzná kosovskou samostatnost. Zmíněná dohoda má vstoupit v platnost v pátek.

Kosovo, někdejší jihosrbská provincie, vyhlásilo jednostranně nezávislost na Bělehradu v únoru 2008. Doposud Prištinu uznalo 82 ze 192 členských států OSN, mezi nimi USA i většina evropských zemí včetně Česka. Mezi odpůrce kosovské nezávislosti patří například Rusko i část členů EU jako Slovensko, Rumunsko, Řecko a Španělsko.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ