Kosovští Srbové obsadili soudní budovu OSN
14.03.2008 12:31
Stovky kosovských Srbů dnes dopoledne obsadily soudní budovu Spojených národů v Kosovské Mitrovici na severu Kosova, kde převažuje srbské obyvatelstvo. Vzhledem k malému odporu sil OSN se zabrání objektu podle tiskových agentur obešlo bez většího násilí.
Srbská menšina v Kosovu, kterou tvoří asi 120 000 osob z celkových dvou milionů obyvatel, odmítá únorové vyhlášení nezávislosti touto dosavadní srbskou provincií.
Srbská vláda varovala, že na jednostranné rozhodnutí většinových kosovských Albánců nikdy nepřistoupí a že rozšíří svou pravomoc na srbské oblasti na severu Kosova.
Demonstranti se v posledních týdnech scházeli před soudem a bránili jeho albánským zaměstnancům v přístupu k mostu, který dělí město na srbský sever a albánský jih.
"Vrátili jsme se do budovy, která nám patří a ve které jsme pracovali do roku 1999 (kdy síly NATO vyhnaly z města srbské jednotky, které zde decimovaly kosovské Albánce)," prohlásil místní prokurátor Milan Bigović.
Ochranka soudní budovy, kterou tvořili ukrajinští a polští policisté, kladla podle očitých svědků jen malý odpor. Někteří ze dvou stovek demonstrantů sice zaútočili na policisty železnými tyčemi, ale zabrání budovy proběhlo údajně většinou bez násilí.
Incident byl hlášen několik hodin před očekávaným příjezdem generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera do Kosovské Mitrovice, kde se má setkat s představiteli a veliteli aliančních mírových sil v oblasti.
Kosovskou deklaraci nezávislosti ze 17. února uznaly mezi prvními velké státy unie jako Francie, Británie nebo Německo, které patřily spolu s USA k hlavním zastáncům kosovské samostatnosti.
Celkově tak učinilo již skoro 30 zemí světa. Česko tak nejspíš učiní v dohledné době.
Naopak rozhodně proti jednostrannému kroku Prištiny jsou Španělsko, Kypr, Slovensko, Řecko a Rumunsko, které samy musejí řešit nároky národnostních menšin na svém území. Stejný postoj zastávají z neunijních zemí vedle Srbska také například Rusko nebo Čína.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.