Krach. Britští vyjednavači v Bruselu neuspěli, tvrdí tisk

Zahraničí
6. 3. 2019 12:16
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová.

Úterní několikahodinové jednání britských brexitových vyjednavačů v Bruselu zkrachovala, napsaly server Independent a tisková agentura s odvoláním na své zdroje. Agentura rovněž cituje nejmenovaného zástupce Evropské unie, podle nějž Brusel žádný průlom do víkendu neočekává. Mluvčí Evropské komise vzápětí potvrdil, že úterní rozhovory byly "těžké" a řešení nebylo nalezeno. Britský tým se u EU snaží dosáhnout změn v takzvané irské pojistce, která je součástí smlouvy o odchodu země z EU.

Tlačí jej ale čas, neboť Spojené království má Unii opustit už za 23 dní a tamní parlament kvůli sporné irské pojistce dohodu dosud neschválil.

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox, který jednal v Bruselu spolu s ministrem pro brexitem Stephenem Barclayem, po návratu řekl televizi Sky News, že obě strany si vyměnily "silná stanoviska". Britové podle něj přišli s "velmi rozumnými návrhy". "Nyní nás čeká opravdová diskuse, rozhovory zase brzy začnou," dodal Cox.

Vzhledem k tomu, že jeho prohlášení neobsahovalo obvyklá slova o "konstruktivních rozhovorech", je podle komentátorů jasné, že úterní jednání zkrachovala.

Diplomaté spekulují, že pokud by se unijním a britským vyjednavačům podařilo během víkendu dosáhnout dohody, mohla by v pondělí do Bruselu zamířit premiérka Theresa Mayová, aby ji politicky podpořila. V úterý by pak o brexitové smlouvě hlasoval britský parlament.

Britové se v Bruselu snaží zajistit změny v irské pojistce, tedy záložním řešení, které má zabránit přísnému režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. O dohodě má parlament hlasovat nejpozději do 12. března. Země má Unii opustit 29. března.

Premiérka Mayová ve snaze získat pro svou brexitovou dohodu opoziční labouristy nabídne parlamentu, odborům a podnikatelům větší slovo při jednáních o změnách zákonů týkajících se práv pracovníků po brexitu. Dolní sněmovna by podle vlády měla mít právo rozhodovat o tom, které unijní zákony o ochraně zaměstnanců by měly platit i Británii v případě, že EU své standardy zvýší.

Mayová v Dolní sněmovně čelila tradičním otázkám poslanců. Při interpelacích byly ale jen dva dotazy ohledně brexitu, všímají si britská média. Většina se týkala růstu počtu násilných zločinů.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Frank Augstein

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ