Jihoafrická republika dopadla a bleskově odsoudila údajného vraha německého podnikatele Uweho Gembally. Informovala o tom dnes jihoafrická média. Gemballa byl podle dřívějších zpráv německých serverů zapojen do mezinárodní sítě pro praní špinavých peněz s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem.
Osmadvacetiletý Thabiso Mpshe z Pretorie byl podle jihoafrického deníku Times Live zatčen v pátek ráno. Ještě téhož dne stanul v Johannesburgu před soudem, který mu ve zrychleném řízení uložil dvacet let vězení. Mluvčí jihoafrické policie Vishnu Naidoo listu nesdělil, zda se Mpshe k činu přiznal, nebo zda se s obžalobou dohodl.
Gemballa byl nezvěstný od února. Jeho tělo bylo objeveno počátkem října nedaleko Pretorie. Podnikatel byl podle médií před smrtí spoután s rukama za zády a zastřelen jednou ranou do týla. Podle Naidooa však neměl na těle poranění a zřejmě byl udušen.
Čtyřiapadesátiletý Gemballa údajně pašoval v luxusních vozech do JAR peníze, které pocházely z daňových úniků či jiné trestné činnosti. Německý zpravodajský server stern.de začátkem října uvedl, že v jednom z automobilů peníze chyběly. Podle serveru poté Krejčíř vylákal Gemballu do JAR a požadoval po něm peníze, které však německý podnikatel neměl.
Krejčíř podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl jako fámu. Jihoafrickému deníku Cape Times Krejčíř dříve potvrdil, že zvažoval možnost spolupráce s Gemballou, ale německý podnikatel prý zmizel dříve, než se s ním mohl sejít. V dřívějším rozhovoru pro server TÝDEN.CZ prohlásil, že Gemballu viděl jen jednou v roce 1995.
Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé trestné činnosti, žije v JAR od roku 2007. Jihoafrický soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do Česka, odkud v červnu 2005 policii utekl při domovní prohlídce.
I když někteří jihoafričtí advokáti podle dnešní zprávy Times Live vyjádřili údiv nad rychlostí procesu s Mpshem, podle mluvčího jihoafrického úřadu pro trestní stíhání (NPA) není neobvyklé, aby byla trestní věc vyřízena během jediného dne.
Krejčíř si oddechl. Za vraždu Gembally odsoudili jiného
Zahraničí
31. 10. 2010 17:54Radovan Krejčíř.
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková