Lidé toho začínají mít dost. Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) varuje před dalšími útoky na ubytovny pro běžence, ale i na stoupence vládní azylové politiky, jako byl sobotní atentát na primátorku Kolína nad Rýnem Henriettu Rekerovou. Podle úřadu pomáhá násilnosti rozdmýchávat krajně pravicová propaganda, která se stále více šíří na sociálních sítích. Počet útoků zaměřených proti běžencům se proti loňsku zdvojnásobil.
"Jindy velmi heterogenní spektrum pravicových extremistů našlo v agitaci proti azylové politice ideologický konsenzus," citovala televize N24 ze zprávy BKA. Podle úřadu spáchali pravicoví extremisté za první tři čtvrtletí 461 útoků na ubytovny pro běžence, což je víc než dvojnásobek proti celému loňskému roku. Úřad vyjádřil obavy, že útoky budou pokračovat a nemusejí se omezit jen na ubytovny, ale i na jejich provozovatele a na politiky, kteří se o běžence zasazují.
Zatím nejvážnějším útokem na některého z německých politiků byl sobotní atentát na Rekerovou. Političku, která kandidovala na primátorku čtvrtého největšího německého města, pobodal do krku 44letý útočník, který se netají svými xenofobními postoji. Rekerová v neděli volby suverénně vyhrála, o svém úspěchu se dozvěděla až v úterý v nemocnici. Politička má podle lékařů dobré šance na úplné zotavení, zatím ale zůstává na jednotce intenzivní péče.
BKA varuje také před novými formami extremistických činů. Podle úřadu se mohou odpůrci běženců pokusit zablokovat železniční tratě nebo silnice, po kterých přicházejí uprchlíci do Německa nebo po nichž jsou z registračních center odváženi do ubytoven po celé zemi.
Podle úřadu stojí za násilnostmi proti běžencům především lidé do 25 let, které v naprosté většině případů útočí v malých skupinách do pěti osob. Pachatelé jsou jen zřídka pod vlivem alkoholu. Zhruba třetinu pachatelů policie už před útokem dlouhodobě sledovala, protože na shromážděních nebo na sociálních sítích vyzývali k násilnostem proti uprchlíkům.
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére vyjádřil obavy z posilování xenofobních nálad ve společnosti. "Větší část společnosti než dříve se nebezpečně radikalizuje. S tím souvisí i stále hrubější vyjadřování. Začalo to na internetu a stále víc se to přenáší na ulice," řekl ministr. Podle něj musí většinová společnost ukázat, že krajně pravicové výroky na demonstracích, jako bylo pondělní shromáždění hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), zacházejí příliš daleko.
K rozhodnému postupu vyzval také ministr spravedlnosti Heiko Maas. "Všichni demokraté musí společně a rozhodně vystoupit proti nenávisti, výhrůžkám a násilí," řekl. Stát podle něj musí tvrdě postihovat všechny, kdo se dopustí trestných činů vůči běžencům a lidem, kteří jim pomáhají.
BKA ale předpokládá, že počet krajně pravicových trestných činů v nejbližší době neskončí, protože neslábne ani proud uprchlíků přicházejících do Německa. Vzhledem k rostoucímu počtu zařízení pro běžence mají extremisté podle BKA stále víc příležitostí k útokům.
Podle prognózy německé vlády by letos mělo do Německa přijít 800 tisíc žadatelů o azyl. Podle neoficiálních informací ale už tolik lidí do země přišlo a celkem by letos mohlo dorazit až 1,5 milionu uprchlíků.