Více než 20 lidí bylo zraněno při demonstracích, které vypukly v Barceloně v pátek večer v reakci na obžalobu 13 katalánských politiků ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost regionu. Zásahy policie proti protestujícím byly hlášeny především z katalánské metropole Barcelony. Demonstrace se konaly také v jiných částech Katalánska.
Páteční večerní protesty zorganizovali separatisté ještě před oznámením soudu v Madridu. Soudní rozhodnutí zřejmě rozvášnilo protestující a rozzlobený dav se střetl před španělskými vládními budovami v Barceloně s policejními jednotkami, které budovy chránily. Demonstranti mávali katalánskými vlajkami a skandovali slogany o nezávislosti, někteří dokonce pálili obrazy soudce Nejvyššího soudu a španělského krále Felipa. Napětí přerostlo v násilí, když se někteří demonstranti pokusili prolomit řady policistů.
Na Katalánském náměstí v centru města se uskutečnilo klidnější shromáždění. "Dva miliony lidí chtějí opustit Španělsko a všechny nás do vězení dát nemohou," řekla BBC jedna z protestujících Carme Salaová.
Katalánská televize také ukázala další shromáždění na podporu uvězněných představitelů země v dalších částech regionu, včetně měst Vic a Tarragona.
Španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena obžaloval v pátek ze vzpoury 13 katalánských politiků. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska. Podle místních médií je mezi nimi i uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont, kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí, kromě tří z nich byli všichni obžalováni