Kvůli brexitu nebudeme nikoho vyhazovat, řekla velvyslankyně

Zahraničí
18. 10. 2017 19:54
Britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová.
Britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová.

Brexit neznamená, že budeme někoho vyhazovat ze země, řekla v rozhovoru britská velvyslankyně Jan Thompsonová. Obava, že kvůli vystoupení Británie z EU budou lidé bez britských pasů nuceni ze dne na den odejít, je podle Thompsonové jedním z největších nesmyslů, který v souvislosti s brexitem slyšela. Zdůraznila také, že Britové nehodlají v Unii zůstat nic dlužní a uhradí všechny finanční závazky.

"Občas se lidé bojí, že po 30. březnu 2019 budou nuceni opustit zemi. To se samozřejmě nestane. Ta myšlenka, že někdo by byl vyhozen ze země, to je naprostá iluze," řekla Thompsonová a zmínila i datum, kdy Británie přestane být členem EU. Dodala, že snahou Londýna je, aby práva občanů EU žijících v Británii zůstanou stejná, jako práva Britů v zemích EU.

Ve Velké Británii žije podle odhadů ambasády 45 tisíc Čechů. "Většina z nich žije v Spojeném království už dlouho, jsou to profesionálové, mají dobrou práci a začlenili se do naší společnosti," řekla Thompsonová a dodala, že nic nenasvědčuje tomu, že by čeští občané chtěli zem opouštět.

Ani mezi Brity žijícími v Česku podle Thomsponové brexit nevyvolal zvláštní obavy. "Nezaznamenali jsme nárůst otázek nebo obav co se týče britských občanů. Občas se na nás někdo obrací, ale většinou jsou si jisti, že Česká republika bude dodržovat jejich práva. Cítí se tu v bezpečí," poznamenala.

Okolnosti vystoupení Britů z EU se zatím dojednávají. Podle původních očekávání měla na konci října končit první fáze rozhovorů, po které mělo být jasné, jaké budou podmínky odchodu. Z úst představitelů EU však minulý týden zaznělo, že Brusel a Londýn zatím nenašly shodu na některých stěžejních otázkách, například finančním vyrovnání.

Evropský rozpočet, který se plánuje na sedm let, byl totiž sestaven dříve, než britští občané v referendu hlasovali pro opuštění EU. Stávající finanční období končí až v roce 2020 a s penězi z Londýna se proto v Bruselu počítá. Thompsonová zdůraznila, že Britové jsou připraveni své závazky splnit.

"Říká se, že Spojené království chce odejít a nic nezaplatit. My jsme ale jasně řekli, že nejsme zemí, která by nedostála svým závazkům. Platíme své účty," uvedla Thompsonová.

Problém finančního vyrovnání se podle ní však nedá uspokojivě řešit, aniž by začala další fáze jednání mezi Británií a EU. Ta by se měla týkat budoucích vztahů. "Řekněme, že by Británie chtěla zůstat součástí některých programů EU. Když v nich budeme chtít pokračovat, tak budeme muset i něco zaplatit," řekla Thompsonová. Celkový účet podle ní proto nejde udělat bez diskuse o budoucnosti. Vyjednavači EU však trvají na dodržení souslednosti a chtějí nejprve dokončit první fázi jednání.

"Rozvod je vždycky složitý, vždycky přijdou hádky," komentovala nesoulad postojů Thompsonová. Dodala, že pro obě strany je výhodné dohodu nakonec uzavřít. Ani Londýn, ani členské země totiž nechtějí přijít o nezanedbatelný vzájemný obchod. Británie si podle velvyslankyně přeje také pokračování těsné spolupráce v obraně. Hrozby, které ohrožují celý kontinent včetně Británie podle ní nikam nezmizely. "Místo toho, abychom tyto problémy řešili uvnitř EU, budeme na nich pracovat jako nejlepší přítel EU," prohlásila.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ