Prezidenti obou národnostních komunit na Kypru zahájí mírové rozhovory o znovusjednocení ostrova 3. září. Na závěr dnešní schůzky vedoucích představitelů kyperských Turků a kyperských Řeků v Nikósii to oznámil šéf mise OSN na Kypru Taye-Brook Zerihoun.
Kypr, rozdělený na tureckou a řeckou část více než tři desítky let, je nejen jednou z hlavních překážek na cestě Turecka k členství v Evropské unii, ale rovněž stálým neuralgickým bodem vztahů mezi Athénami a Ankarou.
Dnešní jednání kyperskořeckého prezidenta Demetrise Christofiase a jeho kyperskotureckého protějšku Mehmeta Aliho Talata v sídle mise OSN v nárazníkové zóně Nikósie trvalo dvě hodiny, informovaly agentury.
Podle dřívějších informací by se mírové rozhovory měly konat za účasti bývalého australského ministra zahraničí Alexandra Downera, který byl pověřen zastupovat ve sjednocovacím procesu OSN jako její zvláštní emisar.
Mírová jednání mezi oběma komunitami stagnovala řadu let, nový impulz dostala až po zvolení nového prezidenta řecké Kyperské republiky Christofiase, který převzal úřad letos v únoru. Christofias vzápětí označil opětné sjednocení Kypru za prioritu svého mandátu.
Krátce po Christofiasově zvolení začala i jednání expertních komisí zastupujících obě kyperské komunity s cílem připravit technické podmínky pro zahájení skutečných sjednocovacích rozhovorů. Vzhledem k celkem zdařilému postupu expertů se dnes mohli oba prezidenti setkat a společně posoudit, jak se podařilo připravit terén pro mírová jednání. Vzápětí se Christofias s Talatem dohodli, že mírový proces zahájí 3. září.
Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda v reakci na převrat, za nímž stáli kyperští Řekové snažící se o připojení Kypru k pevninskému Řecku.
V roce 1983 byla s posvěcením Ankary jednostranně vyhlášena Severokyperská turecká republika, která ale nedosáhla mezinárodního uznání; uznává ji jen Ankara.
OSN se v minulosti snažila smířit obě komunity, ovšem s minimálními úspěchy. Slepá ulička, v níž mírová jednání před nástupem Christofiase uvízla, bránila i postupu v rozhovorech o případném budoucím začlenění Turecka do Evropské unie. Řecká část Kypru už přitom je v unii od roku 2004.
Foto: AP a Reuters