Migrantky pracující v uzavřeném prostředí, jako jsou domácnosti, hotely nebo masážní salony, ohrožuje pracovní vykořisťování, upozornila organizace La Strada. Představila tak výsledky dvouletého projektu, na kterém spolupracovala s německými a rakouskými partnery a který se týkal zvyšování informovanosti migrantek pracujících na těžko dostupných místech.
Za jeden z největších problémů považuje La Strada izolaci tam, kde ženy bydlí u svých zaměstnavatelů. Týká se to hlavně Filipínek, Thajek a Ukrajinek a podle organizace je složité jim předat informace o jejich právech.
La Strada proto požaduje, aby byla v Česku přijata úmluva Mezinárodní organizace práce o právech domácích pracovnic.
"Úmluva nebyla přijata z tak pochybného důvodu, že je u nás velmi málo pracovnic v domácnosti, proto to není nezbytné. Osobně tento argument velmi zpochybňuji a myslím si, že by se tím přiznalo, že prostředí, v němž pracují, je prostě jiné a že běžné pracovní právo a zákony nejsou dostatečné," řekla Markéta Hronková, ředitelka organizace La Strada, která se zabývá problematiky obchodu s lidmi a pracovního vykořisťování.
Za nejohroženější skupinu považuje pomocnice v domácnosti, které žijí s rodinou. O něco lépe jsou na tom ženy, jež do domácností docházejí a přicházejí do styku se společností, což bývají Ukrajinky. Hronková upozornila, že i na práci v domácnosti musí být uzavřena smlouva o pracovním poměru, odváděny daně i pojištění a musí se dodržovat pracovní doba. Často tomu ale tak není.
V rámci projektu se La Strada snažila najít metody, jak se k migrantkám dostat. "Pokud budeme mluvit o komunitách, jako je filipínská a thajská, je zapotřebí využívat kulturních mediátorek. Není to jen o jazykové bariéře, ale o pochopení prostředí, z něhož ženy pocházejí. Získávají větší důvěru, pokud my je můžeme kontaktovat prostřednictvím někoho, kdo je jim kulturně bližší," konstatovala Hronková. Terénní pracovníci podle ní předají ženám informace o pomoci, přitom se ale snaží neohrozit jejich pracovní pozici, byť dotyčné pracují za minimální plat: "Velmi často se zneužívá asijská ochota, schopnost pracovat 24 hodin denně. A ženy nevnímají, že to je vlastně vykořisťování."
O počtech lidí, kteří pracují v domácnosti, se nevedou statistiky, La Strada je odhaduje na tisíce. Z aktuální zprávy pro vládu o potírání nelegálního zaměstnávání a ze statistik o zaměstnávání cizinců vyplývá, že za posledních 15 let se počet zahraničních pracovníků v Česku více než ztrojnásobil. V roce 2001 jich tu mělo zaměstnání asi 104 tisíc, loni přes 323 tisíc. Ukrajinci jsou po Slovácích druhou nejpočetnější skupinou cizinců na českém trhu práce.