La Strada: Migrantky pracující v hotelech ohrožuje vykořisťování

Zahraničí
5. 10. 2016 12:17
Problém se týká mimo jiné Thajek v masážních salonech.
Problém se týká mimo jiné Thajek v masážních salonech.

Migrantky pracující v uzavřeném prostředí, jako jsou domácnosti, hotely nebo masážní salony, ohrožuje pracovní vykořisťování, upozornila organizace La Strada. Představila tak výsledky dvouletého projektu, na kterém spolupracovala s německými a rakouskými partnery a který se týkal zvyšování informovanosti migrantek pracujících na těžko dostupných místech.

Za jeden z největších problémů považuje La Strada izolaci tam, kde ženy bydlí u svých zaměstnavatelů. Týká se to hlavně Filipínek, Thajek a Ukrajinek a podle organizace je složité jim předat informace o jejich právech.

La Strada proto požaduje, aby byla v Česku přijata úmluva Mezinárodní organizace práce o právech domácích pracovnic.

"Úmluva nebyla přijata z tak pochybného důvodu, že je u nás velmi málo pracovnic v domácnosti, proto to není nezbytné. Osobně tento argument velmi zpochybňuji a myslím si, že by se tím přiznalo, že prostředí, v němž pracují, je prostě jiné a že běžné pracovní právo a zákony nejsou dostatečné," řekla Markéta Hronková, ředitelka organizace La Strada, která se zabývá problematiky obchodu s lidmi a pracovního vykořisťování.

Za nejohroženější skupinu považuje pomocnice v domácnosti, které žijí s rodinou. O něco lépe jsou na tom ženy, jež do domácností docházejí a přicházejí do styku se společností, což bývají Ukrajinky. Hronková upozornila, že i na práci v domácnosti musí být uzavřena smlouva o pracovním poměru, odváděny daně i pojištění a musí se dodržovat pracovní doba. Často tomu ale tak není.

V rámci projektu se La Strada snažila najít metody, jak se k migrantkám dostat. "Pokud budeme mluvit o komunitách, jako je filipínská a thajská, je zapotřebí využívat kulturních mediátorek. Není to jen o jazykové bariéře, ale o pochopení prostředí, z něhož ženy pocházejí. Získávají větší důvěru, pokud my je můžeme kontaktovat prostřednictvím někoho, kdo je jim kulturně bližší," konstatovala Hronková. Terénní pracovníci podle ní předají ženám informace o pomoci, přitom se ale snaží neohrozit jejich pracovní pozici, byť dotyčné pracují za minimální plat: "Velmi často se zneužívá asijská ochota, schopnost pracovat 24 hodin denně. A ženy nevnímají, že to je vlastně vykořisťování."

O počtech lidí, kteří pracují v domácnosti, se nevedou statistiky, La Strada je odhaduje na tisíce. Z aktuální zprávy pro vládu o potírání nelegálního zaměstnávání a ze statistik o zaměstnávání cizinců vyplývá, že za posledních 15 let se počet zahraničních pracovníků v Česku více než ztrojnásobil. V roce 2001 jich tu mělo zaměstnání asi 104 tisíc, loni přes 323 tisíc. Ukrajinci jsou po Slovácích druhou nejpočetnější skupinou cizinců na českém trhu práce.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ