Útok na Skripala
Lahvička od parfému plná novičoku mohla zabít tisíce lidí

07.09.2018 15:06

Množství nervově paralytické látky typu novičok, která byla použita k březnovému útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a ukrytá v lahvičce od parfému, by mohlo zabít v krajním případě až čtyři tisíce lidí.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Komentátor Simon Jenkins v levicovém britském deníku The Guardian kritizuje reakci britské vlády na kauzu novičok a označuje ji za „cynickou a pokryteckou“.




Foto: nbcnews.com-repro
Popisek: Theresa Mayová

Jenkins zmiňuje, že ve světě zpravodajských služeb je odveta za zrádcovství běžná a nikoho by neměla překvapovat. „Britové by těžko hnuli brvou, kdyby se v Moskvě něco stalo dvojitým britským agentům Guy Burgessovi, Donaldu Macleanovi nebo Kimu Philbymu,“ píše komentátor britského levicového deníku s tím, že od Rusů samozřejmě nebylo příliš moudré porušovat uzavřenou dohodu se Skripalem a navíc do Velké Británie pašovat nervový plyn.
Reakce britské vlády v čele s premiérkou Theresou Mayovou však nebylo dle Jenkinse o mnoho lepší. „Premiérka obvinila z naplánování celé akce nejvyšší ruská místa. Přitom zpravodajské agentury v totalitních státech mají své vlastní metody, o kterých často i hlavy státu raději nechtějí nic vědět. Suma sumárum, vůbec nevíme, jestli o tom všem Vladimir Putin vůbec tušil,“ domnívá se britský komentátor.

Celý text v angličtině je ZDE
Máslo na hlavě má dle Jenkinse i britská vláda, která by proto neměla tolik moralizovat. „Na vládě se pravidelně rozhoduje o zabíjení britských občanů, kteří byli uznání jako nepřátelé státu. Konkrétně mě napadá případ z roku 2015, kdy byli naším dronem usmrceni dva britští občané v Sýrii. Bez důkazů či následného soudu. A když už jsme u toho moralizovaní, kolika ruským oligarchům jsme umožnili prát v Londýně špinavé peníze. I proto se mnoho Rusů při zmínce o našem právním státě směje.“
„Kolik takových pokusů o vraždu v jižní části Londýna natolik zajímalo zdejší vyšetřovatele? Od začátku se vše mohlo řešit jako lokální případ. Jenže vyšetřovatelé pojali podezření na ruskou stranu a velmi dobře věděli, že ten případ před soud nedostanou. Ten případ se měl vrátit zpátky do spisu a my jsme měli ve finále obvinit Putina z neschopnosti, že ani nezvládne ukočírovat své vlastní lidi. Místo toho tady máme mezinárodní krizi, kdy je Putin líčen jako počátek všeho zla,“ diví se Jenkins.
„Všechny ty sankce a vyhošťování diplomatů byly k ničemu v roce 2006, kdy byl zavražděn agent Litviněnko, a i tentokrát to dopadne stejně. Sankce jen přinutí Putinovy spojence, aby své peníze nechali doma. Ku prospěchu ruského prezidenta. Reakce naší země a vůbec celého Západu na kauzu novičok je amatérská. Jde o politiku prázdných gest, urážek, teatrálnosti a v konečném důsledku také dětinskosti,“ míní Jenkins.
Špatnou strategii vůči Rusku zaujímá Západ podle Jenkinse spoustu let. „Na šikmou dráhu poslaly Rusko evropské demokracie. Odmítly Rusku pomoci a ponižovali tuto zemi tím, že k jejím hranicím neustále přibližovaly NATO. Aktuálně neschopnost Evropské unie umožňuje Rusku obnovit vztahy ze studené války se zeměmi, jako jsou Polsko, Maďarsko, Slovensko nebo Česká republika. A i pro kauzu novičok platí, že ačkoli chceme Putina oslabit, jen ho prostřednictvím chybných kroků posilujeme.“

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov