Předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová v sobotu ve východní Francii odstartovala oficiální kampaň k jarním prezidentským volbám. Patří k favoritům, zatímco kandidaturu dosavadního hlavního favorita konzervativce Françoise Fillona vážně ohrožuje skandál. Podle webu Huffington Post nahrává Le Penové i nedávné překvapivé zvolení Donalda Trumpa. Dobrý vztah s novým americkým prezidentem může podle listu posílit image Le Penové coby věrohodné političky.
Kampaň 48leté europoslankyně zahajuje stranické shromáždění v Lyonu, které FN pojmenovala "prezidentský sjezd". Dvoudenní setkání vyvrcholí v neděli projevem političky a právničky Le Penové, kterou její oponenti označují za nacionalistku a populistku. Sama se považuje za vlastenku, která chrání Francouze před dopady imigrace, globalizace a evropské integrace.
Na hlavním plakátu kampaně stojí u fotografie usmívající se kandidátky hesla "Dát Francii opět do pořádku" a "Marine prezidentkou jménem lidu". Současně byla zveřejněna brožura se 144 konkrétními a jasnými závazky. Náklad dokumentu má být podle představitelů FN několika milionů kusů.
V dokumentu Le Penová navrhuje mimo jiné opuštění eurozóny, uspořádání referenda o členství v Evropské unii, uvalení daní na dovoz a pracovní smlouvy pro cizince, snížení věku odchodu do důchodu a zvýšení některých sociálních dávek při současném snížení daně z příjmu. Chce také omezit některá práva, která se nyní vztahují na všechny obyvatele země, jako bezplatné vzdělávání, pouze na občany Francie, najmout 15.000 policistů a omezit migraci. Kromě opuštění eurozóny a EU chce také opustit NATO, zvýšit výdaje na obranu a zavést znovu brannou povinnost.
Dokument počítá v příštím roce s růstem hrubého domácího produktu o dvě procenta. To je více než čeká francouzská centrální banka, podle které má HDP vzrůst jen o 1,4 procenta. FN očekává, že do konce pětiletého prezidentského mandátu poroste HDP o 2,5 procenta ročně. Deficit veřejných financí má do roku 2022 klesnout na 1,3 procenta HDP a zadlužení na 89 procent HDP. Výpadky vzniklé snížením daní a zvýšením sociálních dávek chce Le Penová vykompenzovat bojem s podvody u sociálního zabezpečení a s daňovými úniky, úsporami ze změny politiky vůči EU, z nové migrační politiky a administrativní reformou, napsala agentura Reuters.
Šéfka FN věří v úspěch ve dvoukolové prezidentské volbě 23. dubna a 7. května. Kromě oslabené a rozdrobené francouzské levice jí nyní nahrává skandál kolem Fillonovy ženy. Té prý jako své asistentce manžel zajišťoval příjmy ze státních prostředků, aniž by za ně byla odvedena náležitá práce. Fillonovi od minulého týdne jeho preference výrazně poklesly; podle průzkumů vypadne hned v prvním kole prezidentských voleb.
Podle dvou nejnovějších anket má Le Penová vyhrát první kolo se ziskem 27 procent hlasů a postoupit do rozhodujícího duelu s 39letým centristou Emmanuelem Macronen, kterému se předvídá 23 procent. Fillon by nyní získal maximálně 19 procent. Kandidát vládních socialistů 49letý Benoît Hamon by skončil až čtvrtý s asi 16 procenty. Ve druhém kole by ale Macron díky podpoře ostatních umírněných stran podle průzkumů Le Penovou jasně porazil.
Le Penová jako členka Evropského parlamentu také čelí aféře s údajným fiktivním zaměstnáváním, která ji ale zvlášť neohrožuje. Vedení EP ji obvinilo, že pro svou činnost v europarlamentu zaměstnávala dvě asistentky, které ve skutečnosti pracovaly pro FN. Požaduje od ní vrácení kolem 300 tisíc eur. Protievropská šéfka FN obvinění odmítá a tvrdí, že se jedná o politicky motivovanou snahu unijního orgánu ji poškodit. Její preference u francouzských voličů to zjevně nepoškozuje.