Legalizaci sňatků homosexuálů stanovil jako podmínku německých sociálních demokratů pro vstup do koalice po zářijových parlamentních volbách šéf strany Martin Schulz. Podobný krok nedávno učinili i Zelení. Krok obou stran je mířen na konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která zatím manželství párů stejného pohlaví odmítá.
"Nepodepíši žádnou koaliční smlouvu, v níž nebude zakotveno manželství pro všechny," prohlásil v neděli v Dortmundu na mimořádném sjezdu sociální demokracie Schulz. Rodina podle něj není jen vztah otce, matky a dítěte, ale existuje tam, kde za sebe lidé přebírají zodpovědnost. K tomu podle něj patří i homosexuální páry.
Manželství párů stejného pohlaví podporuje většina Němců i politických stran. Favorit voleb do Spolkového sněmu konzervativní unie CDU/CSU se zatím staví proti. Vzhledem k tomu, že CDU/CSU po volbách pravděpodobně bude muset hledat koaliční spojence na straně SPD nebo Zelených, stane se zřejmě otázka homosexuálních sňatků předmětem koaličních vyjednávání.
Schulz se ve svém asi 80minutovém projevu jasně vymezil vůči kancléřce Merkelové. Obvinil ji z toho, že v předchozích dvou parlamentních volbách zvítězila i díky tomu, že demobilizovala voliče. Cílené snižování volební účasti přitom Schulz označil za útok na demokracii. Merkelovou kritizoval i za to, že podle něj CDU/CSU nemají žádný plán na reformu důchodového systému.
Jedenašedesátiletý politik také přiblížil základní body programu, který odpoledne stranický sjezd jednohlasně schválil. Počítá mimo jiné se snížením daňové zátěže pro nízko- a středněpříjmové skupiny, a naopak s jejím zvýšením pro bohaté. Svobodným jedincům s ročním příjmem nad 76 200 eur (dva miliony korun) by daň z příjmu měla stoupnout ze 42 na 45 procent. Úkolem sociálních demokratů je podle Schulze civilizovat síly, pro něž je hlavní maximalizace profitu bez jakýchkoliv ohledů.
Důraz chce SPD klást také na rodinnou nebo vzdělávací politiku. Strana mimo jiné požaduje, aby veškeré vzdělání od školky až po univerzitu bylo bezplatné. Chce také narovnání platů mužů a žen nebo snížení věku, od kterého je možné volit v celoněmeckých volbách, z 18 na 16 let. Vládní strana dále prosazuje výrazné navýšení investic do infrastruktury nebo změny v sociální oblasti.
Sociální demokraté se v programu více než jindy věnují i oblasti vnitřní bezpečnosti, která bývá spíše doménou konzervativní unie. SPD požaduje zvýšení počtu policistů na spolkové i zemské úrovni o celkem 15 tisíc. Volá také po nulové toleranci k islamistům nebo po tvrdším postupu vůči cizincům, kteří poruší německé zákony.
Sociální demokraté v průzkumech veřejného mínění na CDU/CSU ztrácejí 14 až 16 procentních bodů. I proto řada pozorovatelů dnešní sjezd hodnotila jako jednu z posledních šancí pro sociální demokraty, jak nedlouho před volbami nepříznivý trend zvrátit.