Leninopád pod Kyjevem aneb Dekomunizace Ukrajiny

Zahraničí
2. 8. 2015 15:35
Dav lidí v centru Kyjeva ničí sochu Lenina.
Dav lidí v centru Kyjeva ničí sochu Lenina.

Ukrajina zakázala komunistům účast ve volbách. Jde o další krok v dekomunizaci země, která svým rozsahem nemá v dějinách obdoby - padnou tisíce pomníků, některá města dostanou nová jména. Sovětská minulost je však silná, hlavně na východě.

Do kyjevské školy číslo 141 přišla jednoho květnového rána skupinka dělníků a začala rozebírat nadživotní mozaiku s vyobrazením pionýrů. Dílo z roku 1972 padlo za oběť rekonstrukci a nikdo se ho ani nepokoušel zachraňovat. Obdobná mozaika na stanici metra Šulavskaja (dříve Bolševik) měla štěstí, městská komise k likvidaci komunistických symbolů ji ohodnotila jako umělecky cennou. Ušetřeny zřejmě zůstanou také elektrické lampy s hvězdami, protože pak by na ulicích nemělo co svítit.

"Jiné památníky ale půjdou bez milosti pryč," řek Rádiu Svoboda Anatolij Sergienko z městského institutu. Od začátku událostí na Majdanu padlo po celé Ukrajině 761 pomníků Lenina a dalších 1400 ještě stojí, 871 měst a obcí se bude muset přejmenovat a stejný osud potká tisíce ulic.

Dněpropetrovsk, nebo Jekatěrinoslav?

Náklady na odstranění symbolů komunismu se odhadují v přepočtu na dvacet miliard korun, půjdou hlavně z místních pokladen. Výrazně to pocítí v Charkově, který je "rekordmanem" v množství komunistických symbolů. Město musí přejmenovat sedm z devíti obvodů, na 300 ulic a parků a odstranit 25 Leninů.

Do 21. listopadu musí mít nové názvy i 22 měst a 44 větších obcí. Diskuse nad novými názvy je plně v kompetenci městských či obecních rad. Přejmenování čeká třeba i více než milionový Dněpropetrovsk nazvaný po revolucionáři Grigorii Petrovském. Město už zřídilo komisi, která možná odhlasuje návrat k původnímu názvu Jekatěrinoslav používanému do roku 1926. Horší to bude v místech, která vznikla později. Tradicí je pojmenovávat obce po význačném rodákovi nebo nějaké jiné politické osobnosti či události, zatím ale není nic známo o nápadech dát jména jako Porošenkovo, Eurointegrace, Majdanovka či Pravosektorovka...

Čtěte TÝDEN!* Jak se chovají k symbolům komunismu na východě Ukrajiny? 

* Jaké postavení tam má komunistická strana dnes?

* Co hrozí za vystavování ukrajinských symbolů na povstaleckém území? 


ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY SE DOZVÍTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 3. SRPNA 2015.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK , Sergei Chuzavkov

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ