Leninopád pod Kyjevem aneb Dekomunizace Ukrajiny

Zahraničí
2. 8. 2015 15:35
Dav lidí v centru Kyjeva ničí sochu Lenina.
Dav lidí v centru Kyjeva ničí sochu Lenina.

Ukrajina zakázala komunistům účast ve volbách. Jde o další krok v dekomunizaci země, která svým rozsahem nemá v dějinách obdoby - padnou tisíce pomníků, některá města dostanou nová jména. Sovětská minulost je však silná, hlavně na východě.

Do kyjevské školy číslo 141 přišla jednoho květnového rána skupinka dělníků a začala rozebírat nadživotní mozaiku s vyobrazením pionýrů. Dílo z roku 1972 padlo za oběť rekonstrukci a nikdo se ho ani nepokoušel zachraňovat. Obdobná mozaika na stanici metra Šulavskaja (dříve Bolševik) měla štěstí, městská komise k likvidaci komunistických symbolů ji ohodnotila jako umělecky cennou. Ušetřeny zřejmě zůstanou také elektrické lampy s hvězdami, protože pak by na ulicích nemělo co svítit.

"Jiné památníky ale půjdou bez milosti pryč," řek Rádiu Svoboda Anatolij Sergienko z městského institutu. Od začátku událostí na Majdanu padlo po celé Ukrajině 761 pomníků Lenina a dalších 1400 ještě stojí, 871 měst a obcí se bude muset přejmenovat a stejný osud potká tisíce ulic.

Dněpropetrovsk, nebo Jekatěrinoslav?

Náklady na odstranění symbolů komunismu se odhadují v přepočtu na dvacet miliard korun, půjdou hlavně z místních pokladen. Výrazně to pocítí v Charkově, který je "rekordmanem" v množství komunistických symbolů. Město musí přejmenovat sedm z devíti obvodů, na 300 ulic a parků a odstranit 25 Leninů.

Do 21. listopadu musí mít nové názvy i 22 měst a 44 větších obcí. Diskuse nad novými názvy je plně v kompetenci městských či obecních rad. Přejmenování čeká třeba i více než milionový Dněpropetrovsk nazvaný po revolucionáři Grigorii Petrovském. Město už zřídilo komisi, která možná odhlasuje návrat k původnímu názvu Jekatěrinoslav používanému do roku 1926. Horší to bude v místech, která vznikla později. Tradicí je pojmenovávat obce po význačném rodákovi nebo nějaké jiné politické osobnosti či události, zatím ale není nic známo o nápadech dát jména jako Porošenkovo, Eurointegrace, Majdanovka či Pravosektorovka...

Čtěte TÝDEN!* Jak se chovají k symbolům komunismu na východě Ukrajiny? 

* Jaké postavení tam má komunistická strana dnes?

* Co hrozí za vystavování ukrajinských symbolů na povstaleckém území? 


ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY SE DOZVÍTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 3. SRPNA 2015.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK , Sergei Chuzavkov

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ