Polský premiér Donald Tusk poděkoval všem, kdo se podíleli na smutečních obřadech. V televizním projevu dále uvedl, že polský stát ve složité situaci obstál. Vyšetřování letecké katastrofy pokračuje na ruské i polské straně. Do ukončení vyšetřování letecké katastrofy je ale ještě dlouhá cesta.
"Dnes můžeme s dost velkou pravděpodobností říci, že příčinou havárie prezidentského speciálu u Smolenska nebyla porucha stroje nebo výbuch na palubě," řekl Tusk. Naznačil také, že letoun mohl dopadnout na zemi o několik minut dříve než v 08:56 SELČ, jak se doposud uvádělo. Některé přístroje v letadla přestaly fungovat v 08:41 SELČ.
Polští civilní i vojenští vyšetřovatelé zatím nechávají všechny možné verze příčin neštěstí otevřené. Zástupci generální prokuratury a vrchní vojenské prokuratury v úterý řekli, že v den nehody bylo ve Smolensku špatné počasí, které se minutu od minuty zhoršovalo a mlha v okolí letiště houstla. Premiér řekl, že sice neviděl záznamy z černých skříněk, ale podle informací, které se k němu dostávají, na nich není "nic senzačního".
Zvládli jsme to
"Náš stát funguje i v takových nesmírně dramatických situacích. Je oprávněné poznamenat, že polští občané obstáli," řekl Tusk. Někteří záchranáři, vyšetřovatelé či organizátoři smutečních obřadů prý pracovali doslova 24 hodin denně. Polský premiér také vyslovil nejvyšší slova uznání účastníkům tryzen. Poslední oběť neštěstí byla podle něj už pochována.
ČTĚTE TAKÉ: Odborníci rozšifrovali černé skříňky polského letadla
Ve vyšetřovacím procesu je podle něj důležitá věrohodnost, správnost, rychlost a nepodléhání nátlaku. Stát, v němž se událost stala, hraje ve vyšetřování podle Chicagské konvence hlavní úlohu. Polsko vyslalo do Ruska akreditovanou osobu, jejíž úlohou je účastnit se vyšetřování a která má přístup ke všem informacím a úkonům.
Polská prokuratura nemá žádné výhrady ke spolupráci s ruskou stranou, potvrdil Tusk.
Foto: ČTK/AP