Nejhorší tragédie za poslední desetiletí. V troskách letadla na madridském letišti Barajas zahynulo 153 lidí. Vyplývá to z informací španělské ministryně pro rozvoj Magdaleny Álvarezové a z informací španělské letecké společnosti Spanair, která letadlo vlastní.
Neštěstí přežilo jen 19 lidí, uvedla Álvarezová s tím, že někteří z nich jsou v kritickém stavu. Společnost Spanair podle agentury AP oznámila, že na palubě letadla bylo celkem 172 lidí, oficiální počet obětí však nezveřejnila. Šlo o společný let španělské společnosti Spanair a německé Lufthansy z Madridu do Las Palmas na Kanárských ostrovech.
Podle agentury AFP je zdravotní stav čtyř zraněných kritický, šest lidí je podle lékařů zraněno těžce. Osm osob je na pozorování a jeden cestující vyvázl z nehody s lehkým zraněním.
Jeden nejmenovaný španělský lékař, který zasahoval u trosek mezi prvním, líčí internetovému vydání listu El Mundo některé své dojmy. "Všude ležely spálené mrtvoly," hovoří lékař, podle něhož bylo pouze 23 cestujících schopno opustit vrak letadla vlastními silami. "Je zázrak, že vůbec někdo přežil."
Kvůli velkému žáru byly záchranné práce velmi obtížné. Z plně natankovaných nádrží se totiž rozlil kerosin téměř všude kolem trosek stroje a vzplanul.
"Vytahujeme spálená těla. Letadlo bylo zcela zničeno," citoval Reuters jednoho ze záchranářů. Na místě bylo podle agentury EFE ošetřeno asi 50 raněných, z nichž zhruba dvacet bylo rozvezeno do madridských nemocnic. Na místo neštěstí, odkud se stále zdvihá sloup dýmu, přijelo několik členů španělské vlády a madridský starosta.
Spanair na svých internetových stránkách zveřejnila seznam cestujících. Mezi pasažéry bylo 20 dětí a dvě miminka. Švédské ministerstvo zahraničí oznámilo, že na palubě byli dva Švédové, z nichž jeden je v nemocnici a druhý se pohřešuje. Tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová řekla, že žádný z pasažérů nebyl Čech. "Ani na španělských úřadech nemají informace o tom, že bychom tam měli českého občana," dodala.
"Vláda je otřesena, stejně jako všech španělských občanů se jí tragédie velmi dotkla," prohlásil ve středu španělský premiér José Luis Zapatero.
Neštěstí se stalo ve 14.23. Letounu MD-82 se údajně při startu vzňal jeden z jeho dvou motorů. Letadlo se nemohlo vznést, přejelo konec přistávací dráhy, rozlomilo se a začalo hořet.
List El País ve středu na internetových stránkách napsal, že letadlo startovalo s hodinovým zpožděním kvůli technickým problémům. Pilot hlásil poruchu zařízení měřícího teplotu vně letadla. Z letadla ale už byla vyzvednuta černá skřínka. Álvarezová uvedla, že vyšetřovatelé vyloučili, že by šlo úmyslný čin, bylo to podle nich neštěstí.
Havarovaný stroj podle mluvčího společnosti Spanair v lednu prošel inspekcí a od té doby na něm nebyly hlášeny žádné problémy. Letadlo bylo staré 15 let.
Sály největšího madridského konferenčního centra se už ve středu večer změnily v obrovskou márnici, kam se sjíždějí pozůstalí k identifikaci těl. Desítky pozůstalých strávily v márnici celou noc, napsala agentura Reuters. Zatím se podařilo zjistit totožnost 14 obětí a podle Álvarezové si ověřování vyžádá několik dní, protože většinu těl sežehl obrovský žár k nepoznání a k identifikaci bude nezbytné využít testy DNA.
Spanair, která je dceřinou společností skandinávské SAS, prodělávala v poslední době velké hospodářské potíže. Poté, co za první polovinu roku vykázala ztrátu v přepočtu asi 1,3 miliardy korun, oznámila, že propustí 1062 lidí. Jen několik hodin před neštěstím hrozili její piloti stávkou. Společnost má přes 60 letadel a provozuje asi 600 spojů denně.
Největší letecká neštěstí v Evropě za posledních pět let |
8. ledna 2003 - Poblíž letiště ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka přišlo po havárii letadla RJ-100 o život 75 lidí. Příčinou neštěstí letadla, které letělo na lince z Instanbulu do Diyarbakiru, byla zřejmě mlha. |
Foto: AP, Reuters