Levice získala v Německu prvního zemského premiéra

Zahraničí
5. 12. 2014 13:10
Nový durynský premiér Bodo Ramelow.
Nový durynský premiér Bodo Ramelow.

Německá postkomunistická strana Levice získala prvního zemského premiéra. Stal se jím Bodo Ramelow, který v Durynsku povede koalici Levice, sociální demokracie (SPD) a Zelených. Proti vzniku vlády pod vedením Levice demonstrovalo ve čtvrtek večer v Erfurtu na dva tisíce lidí.

Ramelow byl jediným kandidátem na zemského premiéra, přesto byl ale zvolen až ve druhém kole volby. V prvním kole mu chyběl jeden hlas. Politolog Ulf Poschardt upozornil, že okolnosti Ramelowova zvolení ukazují, jak křehká "rudo-červeno-zelená" koalice bude, když ukázala nejednotu už v prvním hlasování. Vláda má v zemském sněmu 46 z 91 poslanců.

Ramelowova vláda má většinu pouze jednoho hlasu.Pochybnosti o stabilitě durynské koalice panovaly už před volbou. Tříčlenné koalice v žádné z německých spolkových zemí dosud nevydržely až do konce funkčního období. Politolog Werner Patzelt také řekl, že Levice bude mít ve vládě problém i se svou voličskou základnou, protože se v koaliční smlouvě musela vzdát velké části svých předvolebních slibů.

Zemskou vládu pod vedením Levice kritizoval v listopadu i německý prezident Joachim Gauck. Vyjádřil tehdy pochybnosti o tom, že už se Levice dostatečně vzdálila od postojů Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která totalitně vládla v bývalé NDR. Němečtí politologové i komentátoři v médiích jsou ale přesvědčeni, že s vládou Levice nehrozí návrat komunismu, a upozorňují, že Levice je už dlouho pevnou součástí německého stranického systému.

Vznik první zemské vlády pod vedením postkomunistů vyvolal v Durynsku i kritiku. V uplynulých týdnech odpůrci koalice opakovaně demonstrovali proti Ramelowovi, ve čtvrtek večer se před budovou zemského sněmu v Erfurtu sešlo na dva tisíce lidí. Skandovali mimo jiné i hesla z demonstrací z roku 1989, které vyústily v pád komunistického režimu v bývalé Německé demokratické republice.

Ramelow v projevu po zvolení zdůraznil, že jeho vláda bude podporovat další zkoumání zločinů komunistického režimu na území Durynska. Bývalou NDR označil za stát bezpráví a požádal o odpuštění všechny oběti pronásledování ze strany východoněmecké tajné policie Stasi.

Proti vzniku vlády pod vedením Levice demonstrovalo ve čtvrtek večer v Erfurtu na dva tisíce lidí.

Strana Levice vznikla v roce 2007 sloučením Strany demokratického socialismu (PDS), přímé nástupkyně SED, s politickým uskupením WASG, které se odštěpilo od sociální demokracie. Na celoněmecké úrovni působila PDS i Levice dosud pouze v opozici.

Na celoněmecké úrovni působila PDS i Levice dosud pouze v opozici a podle politologů je obtížně představitelné, že by už po příštích volbách v roce 2017 mohla vzniknout celostátní koalice ve stejném složení jako v Durynsku. Analytici zdůrazňují, že mezi SPD a Zelenými na jedné a Levicí na druhé straně jsou zásadní rozdíly především v pohledu na přístup k Evropské unii a na členství Německa v Severoatlantické alianci (NATO).

Na zemské úrovni se strana na vládních koalicích zatím podílela ve třech spolkových zemích: v letech 1998 až 2006 v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v letech 2002 až 2011 v Berlíně a od roku 2009 v Braniborsku. V těchto vládách byla vždy Levice menším koaličním partnerem SPD.

Autor: ČTK Foto: ČTK/DPA

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ