Na sto padesát tisíc lidí demonstrovalo v sobotu v Berlíně a dalších šesti německých městech proti dohodám o volném obchodu, které chce Evropská unie uzavřít s Kanadou (CETA) a Spojenými státy (TTIP). Pořadatelé mluví o více než dvojnásobném počtu účastníků.
Policie množství účastníků hlavního protestu v Berlíně odhadla na 40 tisíc, v Hamburku na 30 tisíc a Mnichově na 23 tisíc demonstrantů. Ve Stuttgartu napočítali policisté 20 tisíc účastníků, v Kolíně nad Rýnem o dva tisíce méně a ve Frankfurtu nad Mohanem 15 tisíc protestujících. Lipská policie žádný odhad neuvedla.
Pořadatelé jsou přesvědčeni o tom, že odhady policie jsou příliš nízké. Sami hovoří o celkem 320 tisíc demonstrantech, z nichž 70 tisíc protestovalo v Berlíně a 65 tisíc v Hamburku.
Demonstrace, které jsou také v Mnichově, Lipsku a Stuttgartu, uspořádalo 26 organizací, mezi nimiž jsou odbory, církevní skupiny i ekologičtí aktivisté. Na smlouvách jim vadí mimo jiné údajně nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů.
Termín protestu nebyl zvolen náhodu a má vytvořit tlak na sociální demokracii, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou podpoří, což prosazuje mimo jiné její předseda a německý vicekancléř Sigmar Gabriel.
Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že si ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.