Dva britští muslimové, kteří ve středu v Londýně brutálně zavraždili britského vojáka, nepatří pravděpodobně k žádné organizaci a jednali samostatně. Uvedli to podle britských médií vyšetřovatelé. Podobní "vlci samotáři" z řad radikálních islamistů jsou podle nich vážnou hrozbou, protože je velmi těžké jejich činům zabránit.
Policie útočníky znala jako přívržence radikálního islámu, ale neměla důvod považovat je za vážnou hrozbu. Mladí muslimové se k činu rozhodli nejspíš až krátce před ním.
"Útok byl příšerně barbarský, ale poměrně snadno proveditelný. Nevyžadoval zvláštní vybavení," uvedl bezpečnostní zdroj. Ten poznamenal, že předcházet podobným činům je těžké, protože jejich provedení je jednoduché a v zemi je velmi početná a různorodá muslimská obec.
Útočící Britové nigerijského původu ve věku 22 a 28 let za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně nejprve srazili pětadvacetiletého vojáka autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. Z místa činu neutekli a kolemjdoucím vysvětlovali, že jednali ve jménu islámu a ve snaze pomstít muslimy, které britští vojáci zabíjejí v zahraničí. Policie oba mladíky při zatýkání postřelila. Život ani jednoho prý není ohrožen. Jsou pod přísnou ostrahou v různých londýnských nemocnicích.
Policie kvůli podezření z podílu na vraždě ve čtvrtek zatkla dvě ženy a 29letého muže. Zatímco ženy v pátek po výslechu propustila, muž zůstává ve vazbě.
Ke smrti svého blízkého se dnes veřejně vyjádřila rodina zavražděného vojáka. Jeho manželka Rebecca Rigbyová na emotivní tiskové konferenci řekla, že se o něj strachovala, když sloužil v zemích, kde probíhá ozbrojený konflikt (v roce 2009 byl například v Afghánistánu). V Londýně se o něj ale prý nebála. "Nečekáte, že se to stane, když je v Británii. Myslíte si, že jsou v bezpečí," pronesla žena třesoucím se hlasem. Ulicí, kde tragicky skončil jeho život, procházel prý prakticky denně.
Vražda v Británii oživila protiislámské nálady. Policie musela krátce po útoku rozhánět proislámskou demonstraci asi 250 přívrženců krajně pravicové organizace English Defence League.
Britský deník The Daily Mirror dnes na svém webu zveřejnil video ze zásahu, při kterém podle listu dvojice mladíků zaútočila na policistku, která jako první přijela na místo činu. Zaskočená žena za volantem nestačila vytasit zbraň a před smrtí ji podle listu zachránili policisté, kteří jeli za ní a hned začali po útočnících střílet. Podle BBC na ně vypálili osm ran.
Atentát, který premiér David Cameron označil za teroristický útok na Británii, oživil obavy západních bezpečnostních služeb z "vlků samotářů". Přímé vazby na Al-Kaidu zjevně neměli například ani pachatelé březnového atentátu v Bostonu ani mladý muslim, který loni vraždil vojáky a židy na jihu Francie. "Je těžké zabránit útokům, které potřebují malou přípravu," řekl podle BBC bývalý šéf protiteroristické složky tajných služeb MI6 Richard Barrett.
Mladí muslimové v západních zemích se radikalizují při sledování internetových serverů, na kterých islámské skupiny blízké síti Al-Káida vysílají štvavá vyjádření a krvavá videa s uřezáváním hlav nepřátelům islámu v Sýrii, Afghánistánu či Iráku.
Jeden z hlavních islámských předáků v Británii Anjem Choudary řekl, že znal jednoho ze středečních útočníků jako mírumilovného muslima, který se účastnil demonstrací proti vojenským intervencím v muslimských zemích. Nebyl podle něj důvod si myslet, že mladík se přikloní k násilí. Poslední dva roky ho ale neviděl.