Lotyšsko otvírá Rusům bránu do EU. Prodejem bytů

Zahraničí
5. 1. 2011 07:20
Cizincům stačí koupit byt, nádavkem dostanou povolení k pobytu.
Cizincům stačí koupit byt, nádavkem dostanou povolení k pobytu.

Lotyšsko přišlo s inovativním nápadem, jak rozhýbat trh s nemovitostmi a přilákat zahraniční investory: kdo koupí nemovitost, získá automaticky bonus - trvalý pobyt v zemi, a tedy v Evropské unii, která se jim tak otevírá celá. Mnozí se však zlobí, že zase v zemi získávají vliv Rusové.

Kristaps Kristopans prodává byty v luxusní budově, výjimkou tu není vstupní hala s rozlohou 80 metrů čtverečních ani pozlacené zdi připomínající petrohradskou Ermitáž. Však také všichni kupující jsou z Ruska, vysvětluje majitel. Trvalý pobyt se jim velice hodí, píše BBC, polovina z nich již o něj zažádala. A jelikož iniciativa funguje od července, už se projevila na trhu nemovitostmi.

Zahraniční investoři rádi luxusní byty.„Celá ta iniciativa v podstatě znovu nastartovala realitní trh Lotyšska,“ vysvětluje Kristopans při prohlídce. „Před rokem byl naprosto mrtvý. Žádné transakce, nic. Ale teď se to hodně změnilo, prodeje se pěkně zvedají.“

Zákon říká, že občané nečlenských zemí, kteří koupí nemovitost za alespoň 70 tisíc eur (milion a tři čtvrtě korun), nebo tolik investují do byznysu, mohou získat trvalé povolení k pobytu v EU. Nemohou tím v zemích unie automaticky pracovat, ale mají svobodu pohybu po schengenském prostoru (25 zemí, to je většina EU a Island, Švýcarsko a Norsko).

Každý však není z ruských investic tak nadšený jako majitelé realit. Členové lotyšských nacionalistických stran se shromáždili na schodech parlamentu a zpívali národní hymnu. Obávají se, že zámožní zahraniční kupci vyženou ceny nahoru a ztíží Lotyšům shánění bydlení.

„Vláda se snaží prodat naši zemi. Nehledá se způsob, jak přilákat Lotyše,“ žehrá Hardis Paradnieks, jeden z protestujících. „Pokud to takhle půjde dál, většinu země budou vlastnit cizinci.“

Mráz přichází zase z Moskvy

Další nejsou šťastní hlavně z toho, že všichni tito noví zájemci o litevské nemovitosti pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu. Komunistický útlak je stále živou historií.

Lotyšský europoslanec Roberts Zīle souhlasí s názorem, že díky této nabídce a novým investicím v zemi vzroste vliv Moskvy i že jí mohou zneužívat kriminálníci. Ačkoli předsedá konzervativně-nacionalistické straně Za vlast a svobodu/LNNK, příliš se Rusů neobává. „Prodáváme povolení k pobytu v celém schengenském prostoru, nikoli pouze v Lotyšsku. Oni se zajímají o další země, nebudou tu bydlet. Bát se můžou spíš další země než Lotyšsko.“

Europoslanec Roberts Zīle se Rusů neobává, půjdou prý dál do EU.Vláda ujišťuje, že všechny žadatele pečlivě prověřuje. Také není možné kupovat nemovitosti za hotové, aby se předešlo praní špinavých peněz.

Podle imigračního úřadu takto investovalo a o pobyt zažádalo přes sto lidí, několika z nich již pobyt zase zamítli. Jeden dokonce koupil neexistující nemovitost.

Úspěšnost vládního programu dokazuje i Kristopans, který rozšiřuje svou budovu o další křídlo, podobně jako další takoví. Přitom před rokem stavebnictví prakticky nebylo. Ruské investice mohou být nepopulární, ale Kristopans soudí, že pomáhají Lotyšsku vyrovnat se se současnými úspornými opatřeními. „Kdo teď bude platit daně z nemovitosti, které stoupnou na trojnásobek? Právě zahraniční kupci.“

Autor: - mav -, BBCFoto: Wikimedia Commons , Flickr.com - Valts kanceleja, Aleksandra Apartments

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ