Opisování v dizertační práci bez uvedení zdrojů stálo čerstvě křeslo německou spolkovou ministryni pro vzdělávání a vědu Annettu Schavanovou (CDU). Přišla o místo ve vládě i doktorský titul. Není první a také téměř jistě ne poslední. S lovci plagiátorů se ve Spolkové republice doslova roztrhl pytel. S trochu nadsázky lze ale královským lovčím označit jen jednoho z nich.
V sítích na vědecké nepoctivce skončili už například někdejší spolkový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) anebo europoslankyně Silvana Koch-Mehrinová (FDP).
První ztratil roku 2011 doktorský titul a současně se vzdal politických úřadů. Liberálka v Bruselu přišla o doktorát předloni. Poté oznámila, že o znovuzvolení do Evropského parlamentu, kde byla zvolena do funkce viceprezidentky, nebude už v roce 2014 usilovat.
Prominentním lovcem plagiátorů, který na tom navíc slušně vydělává, se stal Martin Heidingsfelder. Se svou webovou stránkou "PolitPlag" plánuje, že si posvítí na kandidáty při zemských a spolkových volbách v letošním roce.
Listu Süddeutsche Zeitung prozradil, že má slíbenou pětimístnou sumu v eurech, jestliže se mu podaří dokázat nepoctivost v dizertační práci kancléřky Angely Merkelové (CDU). Jak daleko už v tomto směru dospěl, ale neřekl.
"Počet zakázek pro mě je tak velký, že už o nich mám sotva přehled," tvrdí Heidingsfelder. Práci si u tohoto profesionálního lovce plagiátů objednávají soukromé osoby, mediální domy, ale i lidé působící v politice.
Dosud tuto práci dělali většinou anonymně různí internetoví aktivisté. Výsledkem jejich práce už bylo několik bolestných odchodů z politiky - s ostudou.
Heidingsfelder z toho však udělal obchodní model. Za první analýzu si účtuje 300 eur. Práce zahrnuje obstarání doktorské práce, její skenování a kontrola softwarem na plagiáty. Za každý další den pátrání si už účtuje 500 eur za každý den.
Motivace jeho klientů je různá. Zčásti jsou to osobní příběhy, zčásti jde o čest, jindy o to dokázat, že někdo celý život podvádí. Jasné je jedno. Někteří jeho klienti platí dost peněz za to, aby se dostali na kobylku známým politikům.
Heidingsfelderovou specialitou jsou teď kandidáti zemských a spolkových voleb v tomto roce, kteří se krášlí akademickými tituly. V polovině února zveřejnil jména politiků, jež má ve svém hledáčku. Patří k nim spolková ministryně práce a sociálních věcí Ursula von der Leyen či šéf FDP Phillip Rösler.
Heidingsfelder a jeho spolupracovníci mají nyní na stole a postupně zkoumají osm desítek doktorských prací. Vítají příspěvky od 20 euro výše, které jejich dílo podpoří.
Kritici webových halali na politiky platformu PolitPlag více či méně chválí, třebaže ti, kdo si u nich zadávají práci, můžou mít zpočátku nízké pohnutky. Pokrokem ale v každém případě je, že štvanice na nepoctivce není anonymní.
Martin Heidingsfelder patřil zprvu sám k anonymním lovcům plagiátorů. Pod jménem "Goalgetter" založil v březnu 2011 platformu VroniPlag Wiki, aby mohl plagiáty politiků odhalovat spolu s jednou skupinou internetových aktivistů. K jejich prvním úspěchům patřilo obvinění z opisování v dizertační práci už citované poslankyně Evropského parlamentu Mehrinové.
Poté se Heidingsfelder rozhodl vystoupit z internetového příšeří na světlo. A stal se lovcem plagiátorů na volné noze.