Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou. Podle jeho slov ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb a oficiálním výsledkům hlasování, které se v zemi konaly devátého srpna. Informovala o tom tisková agentura Belta, podle níž je Lukašenko ochotný "podělit se o moc a změnit ústavu", ale nikoli pod tlakem.
"Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem," prohlásil v pondělí Lukašenko před hrstkou dělníků v jedné z minských továren. "Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete," uvedl. Dodal nicméně, že na změnách ústavy už se pracuje.
Vyjádření prezidenta, který v zemi autoritářsky vládne už 26 let a podle opozicí odmítaných oficiálních výsledků letos opět volby vyhrál s 80procentní podporou, přišlo v pondělí krátce poté, co jeho opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská z litevského exilu vzkázala, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby.
Lukašenko přiletěl vrtulníkem do továrny na výrobu traktorů v Minsku (MZKT), kde většina zaměstnanců vstoupila od osmé hodiny ráno do stávky. Setkání s Lukašenkem bylo podle běloruských zdrojů umožněno jen malé části dělníků. Stávkující požadují Lukašenkovu rezignaci, uspořádání nových voleb, propuštění politických vězňů a ukončení pronásledování účastníků mírových akcí, informoval běloruský zpravodajský server Naviny.by.
Na adresu stávkujících Lukašenko prohlásil: "Kdo chce pracovat, může a měl by pracovat. Sto padesát nebo dvě stovky stávkujících nejsou problém."
Podle informací serveru se k továrně MZKT vydal průvod demonstrantů, jejichž počet se odhaduje na deset tisíc. Protestující s hesly vyzývajícími Lukašenka k rezignaci skandují: "Nejsme ovce, jsme lidé!"
Cestou se k nim připojili zaměstnanci dalších podniků včetně minské automobilky, kde se také rozhoduje o stávce. Předpokládá se, že se stávka dnes rozšíří do řady dalších sektorů včetně ropných rafinérií.
Problémy má i státní televize, kde přestala vystupovat řada moderátorů a reportérů na protest proti tomu, že nemohou informovat o bezprecedentních protestech v zemi.