Macron představí plány vlády v reakci na protesty žlutých vest

Zahraničí
19. 4. 2019 19:21
Policejní složky během protestů žlutých vest v Paříži.
Policejní složky během protestů žlutých vest v Paříži.

Francouzský prezident Emmanuel Macron příští týden představí plány vlády v reakci na několik měsíců trvající protesty hnutí tak zvaných žlutých vest. Informoval o tom Elysejský palác. Macron měl původně změny oznámit v projevu plánovaném na 15. dubna, ale nakonec ho narychlo zrušil kvůli požáru pařížské katedrály Notre-Dame.

Macron měl podle původních plánů navrhované změny představit v projevu k národu a o dva dny později je pak rozvést během tiskové konference. Nyní se plánuje na 25. dubna pouze tisková konference. Podle médií chystá vláda snížení daně z příjmu, daňové úlevy pro důchodce, rodiče samoživitele a další nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Demonstrace žlutých vest trvají od poloviny loňského listopadu. Minulou sobotu, kdy se konalo již 22. kolo protestů proti vládě a prezidentovi Macronovi, do ulic měst po celé Francii vyšlo 31 tisíc lidí. Intenzita protestů z dlouhodobějšího pohledu opadá, nicméně není vyloučené, že větší množství lidí do ulic vyjde opět poté, co Macron veřejnost seznámí se závěry z celonárodní debaty o směřování země. Tu šéf Elysejského paláce vyhlásil letos v lednu v reakci na vzestup hnutí namířeného proti vládním daňovým a sociálním reformám.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/News Pictures/Francois Lerate

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ