Maďaři hlasují v referendu o kvótách na rozdělování migrantů

Zahraničí
2. 10. 2016 08:05
Maďarský premiér Viktor Orbán se chystá hlasovat.
Maďarský premiér Viktor Orbán se chystá hlasovat.

V Maďarsku se od rána hlasuje v referendu o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie. Podle průzkumů většina Maďarů, stejně jako vláda premiéra Viktora Orbána, kvóty odmítá. Není však jisté, zda přijde hlasovat alespoň polovina voličů, což je podmínka pro to, aby referendum bylo platné. S "náležitým výsledkem" hodlá Orbán příští týden začít vyjednávat s Bruselem.

Volební místnosti se otevřely v 6.00 a hlasování potrvá do 19.00. V prvních pěti hodinách podle úřadů odhlasovalo 1,3 milionu z přibližně 8,3 milionu oprávněných voličů, účast dosáhla tedy 16,37 procenta. V Budapešti je účast nižší, než na venkově.

Očekává se, že drtivá většina hlasujících Maďarů kvóty odmítne, což Orbána doma posílí a povzbudí v půtkách s Bruselem.

Sám Orbán, který hlasoval v Budapešti, řekl, že by příští týden - vyzbrojen vyzněním referenda - chtěl jet do Bruselu a začít jednat. "S pomocí výsledku referenda - pokud to bude náležitý výsledek - zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít," řekl.

Naznačil, že po referendu by mohly následovat i změny v ústavě. "Platné referendum by bylo lepší, než neplatné, ale každopádně budou důsledky v legislativě, protože jsme slíbili předat parlamentu výlučné právo rozhodovat, s kým si Maďaři přejí žít," řekl. Jedinou podmínkou je, aby hlasů proti kvótám bylo více než hlasů pro. Orbán potvrdil, že by odstoupil, pokud by v referendu vyhrálo "ano" pro unijní kvóty.

Maďaři hlasují v referendu o kvótách na rozdělování migrantů (ilustrační foto).

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. "Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se," uvedl v příspěvku v deníku Magyar Idök.

"Hlasovala jsem (proti kvótám), protože i v naší zemi máme hodně chudých lidí a pokud by další chudí přišli, tak budeme ještě chudší a budeme muset víc pracovat," řekla Reuters Erzsébet Virágová u budapešťského nádraží, které loni v létě bylo plné uprchlíků, čekajících na vlaky do Vídně.

Maďarská vláda je v Bruselu a v některých dalších západních metropolí ostře kritizovaná za tvrdou protiimigrační politiku. Orbán ale tvrdí, že Maďarsko uzavřením hranic před ilegální migrací jen plní své povinnosti a chrání vnější hranice Evropské unie.

Maďarska se dnes v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag zastal také rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. "Kdyby naším nejvyšším cílem nebylo od začátku rozdělování běženců, ale ochrana vnějších hranic, pak by se podle mě toto referendum v Maďarsku nemuselo nikdy konat," řekl.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz naopak obvinil maďarského premiéra, že hraje "nebezpečnou hru" se zpochybňováním unijních pravidel, a naznačil, že země, která nechce být solidární s ostatními v migrační krizi, by mohla přijít o část unijní finanční podpory. "Solidarita není jednosměrka," řekl, avšak odmítl výzvy k vyloučení Maďarska z EU.

Hlasujte:

Dotkla se vás nějak konkrétně uprchlická krize?

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Šéf izraelské tajné služby Ronen Bar oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce

Zahraničí
28. 4. 2025

Počet mrtvých po sobotním výbuchu v íránském přístavu stoupl na 65

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ