Maďaři <span>nechtějí</span> výjimku pro Česko v lisabonské smlouvě

Zahraničí
26. 10. 2009 15:10
Budova maďarského parlamentu v Budapešti osvětlená národními barvami.
Budova maďarského parlamentu v Budapešti osvětlená národními barvami.

Budova maďarského parlamentu v Budapešti osvětlená národními barvami.Pokud Evropská unie splní podmínku českého prezidenta Václava Klause k lisabonské smlouvě, nesmí v případném dokumentu zmínit takzvané Benešovy dekrety. Pokud by unie Benešovy dekrety zmínila, Budapešť je odhodlaná případnou dohodu zablokovat.

Novinářům to v pondělí v Lucemburku na okraj zasedání šéfů diplomacií unijních zemí řekl maďarský ministr zahraničí Péter Balázs.

"O Benešových dekretech nesmí být ani slovo. Lisabonská smlouva nemá nic společného s historickými právními dokumenty, pracujeme pro budoucnost," prohlásil Balázs. Český premiér Jan Fischer zatím nemá o výroku maďarského ministra zahraničí žádné informace. "Samozřejmě případně se spojím s panem premiérem (Gordonem) Bajnaiem a budeme jednat," uvedl.

K TÉMATU: Výjimka z Lisabonu: jedna čárka a dvě slova
                    Švédský návrh k Lisabonu Klausovi vyhovuje
                    Ústavní soud dostal další Klausovo vyjádření k Lisabonu

Klaus žádá pro Česko výjimku z Listiny základních práv EU související s lisabonskou smlouvou. Podle svých slov tak chce zabránit případným majetkovým nárokům takzvaných sudetských Němců, kteří o svůj majetek v někdejším Československu přišli po 2. světové válce právě na základě dekretů bývalého prezidenta Edvarda Beneše. Kromě Němců však přišla o svůj majetek i část Maďarů, kteří žili v tehdejším Československu.

Klaus trvá na trvalé výjimce z Listiny základních práv EU.Čárka a Česká republika

Podle vývoje současných jednání se však zdá, že by téma Benešových dekretů nemuselo být v případném řešení Klausova nároku vůbec zmíněno. Česko by mohlo podle ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho získat obecnou výjimku, která by měla podobu čárky a slovního spojení "Česká republika", jež by se přidala k výjimce z Listiny základních práv EU, kterou již mají Polsko a Británie.

Balázs se nicméně bojí, že by případná zmínka o Benešových dekretech mohla otevřít "otázky, které nejsou v zájmu nikoho", jak již uvedl v rozhovoru pro maďarský internetový server hirszerzo.hu.

Ozývají se i Slováci 

Otázka spojování Benešových dekretů s lisabonskou smlouvou však netrápí jen Maďary. Výhrady mají i Slováci, kteří požadují stejnou výjimku jako Češi, pokud se bude týkat právě majetkových nároků sudetských Němců či odsunutých Maďarů.

K TÉMATU: Lajčák: Výjimka z Lisabonu musí platit i pro Bratislavu

"Máme jen dvě možnosti. Buď budeme v Evropské radě (na vrcholné schůzce EU) vetovat český návrh, nebo budeme trvat na tom, aby se vztahoval i na Slovensko," řekl minulý týden slovenský premiér Robert Fico. Podle něj jsou poválečné československé dekrety trvalou součástí českého a slovenského právního řádu.

Ilustrační foto: ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ