Na nádraží ve městě Bicske u Budapešti vypukly potyčky, když se policisté snažili dostat několik stovek migrantů do tamního přijímacího tábora. Policie označila železniční stanici za "operační zónu" a vykázala z ní všechny novináře. Úřady předtím dostaly uprchlíky do Bicske lstí, když v nich vyvolaly přesvědčení, že pojedou bez problémů z Budapešti do Šoproně.
Stovky běženců snažící se dostat na západ Evropy ráno zaplavily budapešťské Východní nádraží (Keleti) poté, co ho po dvou dnech přestala střežit policie. Státní železniční společnost ale zároveň oznámila, že žádné přímé mezinárodní vlaky z tohoto nádraží do Rakouska a Německa ani na Slovensko nebo do Česka vypravovány nebudou.
Místo toho byly připraveny dvě zvláštní soupravy, které měly migranty převézt jen do Šoproně u rakouských hranic. První souprava přeplněná běženci však skončila po ujetí zhruba 40 kilometrů v Bicske, kde je centrum pro příjem uprchlíků.
Žádná další souprava "do Šoproně" podle zpravodaje ČTK už nevyjela. Mezi utečenci na nádraží Keleti se totiž rychle roznesla zpráva o osudu jejich druhů z prvního vlaku v Bicske.
Maďarské dráhy podle agentury MTI sdělily, že mezinárodní spoje byly zastaveny kvůli zajištění bezpečnosti dopravy. Oznámily ale také, že již koupené jízdenky lze použít i na vnitrostátních spojích. Očekávalo se proto, že se běženci přesunou k rakouským hranicím jinými vlaky. Úřady také později na Keleti nechaly přistavit dva zvláštní vlaky do Šoproně.
Hned první však skončil v Bicske, kde policisté nechali z vlaku všechny vystoupit. Běžencům nařídili, aby odešli do tamního přijímacího střediska pro uprchlíky, zatímco ostatní cestující mohli přestoupit do jiné soupravy pokračující v cestě. Rozzlobení imigranti bušili pěstmi do vagonů, někteří si lehli na koleje a několik desítek jich podle agentury Reuters uteklo. Potom vypukly potyčky, když migranti přetlačili policisty a znovu vtrhli do vagonů, jimiž předtím přijeli. Asi tři desítky protestujících se uchýlily do nádražní budovy.
Policie pak začala z nádraží vytlačovat novináře s poukazem na to, že objekt je "operační zónou".
Rakouská policie ve čtvrtek nečeká vypravení žádného zvláštního vlaku s běženci z Maďarska. Mluvčí vídeňské policie uvedl, že řádnými spoji během dne přicestovalo jen 40 uprchlíků. Rakouské dráhy ÖBB nicméně oznámily, že na případný transport migrantů ze Šoproně vyčlenily několik poschoďových souprav.
Šéf vídeňské policie Gerhard Pürstl uvedl, že migranti, kteří přijedou do rakouské metropole, budou kontrolováni jen namátkově a nebude jim bráněno, aby pokračovali v cestě do Německa. K podobnému kroku se ve středu rozhodlo i Česko.
Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský uvedl, že kvůli rozhodnutí maďarské strany pozastavit přímé mezinárodní spoje budou vlaky spojující Česko s Maďarskem v obou směrech končit jízdu v maďarské pohraniční stanici Szob, která je kousek od hranic se Slovenskem.
V souvislosti s tím už ČD během dne zaznamenaly stovky dotazů. Lidé se podle Šťáhlavského na kontaktním centru ptali na podrobnosti, jakým způsobem je cesta do Maďarska zajištěna, a řada z nich kvůli komplikacím rušila cesty, nebo je chtěla odložit na pozdější termín. Zároveň se zvýšil počet dotazů na přeshraniční spojení do Rakouska. To ale funguje bez jakýchkoli komplikací, dodal mluvčí.
Maďarsko v pondělí nechalo přes 3000 migrantů odjet z Keleti několika vlaky do Rakouska a Německa s poukazem na mírnější přístup německých úřadů k běžencům ze Sýrie. V úterý ale policie budapešťské nádraží pro migranty uzavřela.
Maďarsko patří mezi státy nejvíce postižené současnou migrační krizí, při níž proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu a Afriky, zejména ze Sýrie. Vláda premiéra Viktora Orbána nechala na jižní hranici se Srbskem postavit plot ve snaze zastavit proud běženců, kterých jen od začátku roku do země přišlo na 150 tisíc. Maďarský parlament navíc připravuje změny zákonů, které by měly umožnit radikálnější postup vůči migrantům a zejména převáděčům.
Maďarská tisková agentura MTI dnes informovala, že maďarská policie ve středu zadržela dalších 2061 migrantů. I oni přišli ze Srbska, přestože na hranicích stojí nový plot.