Maďarskému Kolontáru opět hrozí toxický kal. Ves evakuovali

Zahraničí
9. 10. 2010 10:08
Hasiči čistí dům zasažený toxickou směsí.
Hasiči čistí dům zasažený toxickou směsí.

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že je velmi pravděpodobné, že se poškozená hráz u nádrže hliníkárny poblíž obce Kolontár protrhne. Maďarské úřady již proto Kolontár evakuovaly, na evakuaci se připravují také obyvatelé sousední obce Devecser. Pondělní protržení hráze odkalovací laguny si vyžádalo nejméně sedm mrtvých a asi 120 zraněných, připomíná agentura Reuters.

"Minulou noc nás ministr vnitra informoval, že se objevily praskliny v severní stěně nádrže, jejíž roh se zhroutil, takže je pravděpodobné, že se zhroutí celá stěna," řekl na tiskové konferenci ve městě Ajka maďarský premiér, který je v oblasti už od rána.

Orbán dále uvedl, že z nádrže by mohlo uniknout dalších až 500 tisíc kubických metrů kalu. Tekutina by však prý byla hustší než během prvního úniku. Při něm z nádrže vyteklo podle odhadů nejméně 700 tisíc kubických metrů kalu.

Evakuace Kolontáru, obce s asi 800 obyvateli, začala za úsvitu. "Lidé byli evakuováni v autobusech a bylo jim také dovoleno odjet vlastními auty," uvedl mluvčí záchranářů Tibor Dobson. Lidé si s sebou do autobusů mohli vzít zavazadla o hmotnosti 20 kilogramů. Část evakuovaných našla dočasné ubytování v blízkém městě Ajka.

Pracovní čety v Kolontáru staví novou čtyři až pět metrů vysokou hráz, která by měla zabránit dalšímu zatopení kalem nebo jeho proud alespoň zpomalit.

V sousedním Devecseru s 5300 obyvateli policie lidi vyzvala, aby si nejnutnější věci přichystali do jednoto zavazadla a připravili se na případnou evakuaci. Ve městě je 319 vojáků, kteří jsou připraveni pomoci, pokud bude rozhodnuto o evakuaci. V pohotovosti je také 127 nákladních vozidel a pět vlakových souprav.

Maďarský premiér prohlásil, že je připraven dostatek ochranných a neutralizujících látek, aby se zabránilo zamoření Dunaje. Orbán je přesvědčen, že se neštěstí dalo zabránit a slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby.Uvedl také, že vláda o možném obnovení provozu hliníkárny nerozhodne před pondělkem.

Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin a uniklo z ní až 700 tisíc kubických metrů kalu. Hliníkárenská společnost MAL, které zařízení patří, veškerou odpovědnost odmítá. Orbán již ve čtvrtek v Kolontáru řekl, že protržení hráze očividně vypadá jako lidská chyba. Stejného názoru jsou i ekologové.

Voda v Dunaji je v pořádku

Světový fond na ochranu přírody (WWF) je přesvědčen, že hráz nádrže netěsnila již několik měsíců. Fotografie z června letošního roku podle WWF dokazuje, že již tehdy z částečně poškozené nádrže vytékal červený kal.

Kal z nádrže zničil život v řekách Marcal a Torna, v Dunaji však zatím podle maďarských činitelů závažné škody nenapáchal. To v podstatě potvrdil i Slovenský vodohospodářský podnik (SVP), který sice ve čtvrtek a v pátek naměřil výrazně zvýšené hodnoty hliníku a vanadu, avšak zdůraznil, že důležitý je zejména rychle klesající trend u naměřených hodnot.

To, že naměřená čísla nejsou úplně výjimečná, potvrdila Kateřina Věntusová ze slovenské odbočky hnutí Greepeace. Hliník by podle ní představoval nebezpečí pouze v kyselém prostředí, hodnota pH v řece je však v současnosti sedm, což znamená spíše prostředí zásadité.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ