Maďarsko zesiluje kontrolu nad vědou. Výzkumníci se bouří

Zahraničí
2. 7. 2019 16:31
Maďarský premiér Viktor Orbán na schůzce EU v Bruselu.
Maďarský premiér Viktor Orbán na schůzce EU v Bruselu.

Maďarský parlament v úterý schválil kontroverzní novelu, která zesiluje státní kontrolu nad Maďarskou akademií věd (MTA). Řada výzkumníků proti přijetí novely poslední rok bojovala, tvrdí totiž, že vláda premiéra Viktora Orbána ohrožuje svobodu vědeckého bádání a snaží se příliš zasahovat do veřejného života v zemi, napsaly zahraniční agentury. Podle vlády má nová úprava pomoci Maďarsku zvýšit konkurenceschopnost a zajistit lepší hospodaření se státními penězi.

Komise bude spravovat financování MTA, bude mít pravomoc zřídit nová výzkumná pracoviště a rušit již existující. Dále bude moci rozhodovat o využití nemovitostí ve vlastnictví MTA a bude pod ni spadat část administrativního aparátu instituce.

Palkovics v odůvodnění legislativního návrhu uvedl, že změna je nutná k "zajištění udržitelné podpory dlouhodobé konkurenceschopnosti Maďarska a efektivnějšího využití prostředků". Během rozpravy v parlamentu ministr rovněž tvrdil, že díky nové úpravě bude "více badatelů efektivně přispívat do maďarské ekonomiky".

Prezident MTA László Lovász nedávno novelu odsoudil kvůli tomu, že jde proti principům Evropské unie v oblasti financování výzkumu a ohrožuje akademickou svobodu. Lovász se obává, že by se nový zákon mohl stát znepokojujícím příkladem, který by mohly následovat další vlády zemí EU toužící po větším vlivu na výzkum. Chystá se ho proto napadnout u maďarského ústavního soudu.

Proti návrhu již v minulosti demonstrovaly tisíce lidí, odpoledne se mají v Budapešti konat další protesty.

Evropská komise uvedla, že bude monitorovat systém veřejného výzkumu v Maďarsku, a vyzvala maďarské úřady, aby se zdržely jakýchkoliv rozhodnutí, která by omezovala akademické a výzkumné svobody.

Ministerstvo inovací a technologii zřídil Orbán loni a pověřil ho dohledem nad MTA. Důvodem mělo být oprášení instituce, kterou považoval za pozůstatek komunistické éry. Opozice Orbána dlouhodobě obviňuje z toho, že se v zemi snaží nastolit autoritářskou vládu jedné strany, píše agentura Reuters.

Premiér od roku 2010 zemi vládne s podporou ústavní většiny v parlamentu a za tu dobu významně proměnil některé veřejné instituce, zejména v oblastech justice, vzdělávání a médií, napsala agentura AFP. Většinu těchto kroků doprovázely protesty a stížnosti ze zahraničí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ