Maďarský premiér chce soudit předchůdce za dluhy

Zahraničí
2. 8. 2011 17:28
Socialistický premiér Ferenc Gyurcsány přiznal, že lhal, a rezignoval. Ten současný, Viktor Orbán, by ho rád soudil.
Socialistický premiér Ferenc Gyurcsány přiznal, že lhal, a rezignoval. Ten současný, Viktor Orbán, by ho rád soudil.

Maďarská pravicová vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem chce vyhlásit válku paragrafů socialistické opozici. Podle vládnoucí strany Fidesz by měli před soudem stanout tři ministerští předsedové z let 2002 až 2010 kvůli tomu, že údajně mají na svědomí vysoké zadlužení země. Stalo by se tak poprvé v demokratickém Maďarsku i v kontinentální Evropě, kdy by politici byli hnáni před spravedlnost kvůli špatné politice.

Orbánův mluvčí Péter Szijjártó už nadhodil možnost, že kvůli stíhání bývalých premiérů by mohly být pozměněny zákony, pokud by to neumožňovala stávající legislativa. Zažalováni by mohli být expremiéři Péter Medgyessy, Ferenc Gyurcsány a Gordon Bajnai, kteří předsedali maďarským vládám v letech 2002 až 2010. Během této doby vzrostl státní dluh Maďarska z úrovně 53 procent HDP na 82 procent. Jejich politika zadlužování je "politickým zločinem", řekl Szijjártó. Celosvětová globální krize pak Maďarsko přivedla na pokraj státního bankrotu.

Renomovaný maďarský expert na trestní právo Peter Hack však upozornil, že zpětné trestání by pošlapalo zásadu každého právního státu, podle níž není trestu bez zákona. A v době, kdy byli socialističtí politici u moci, zjevně neexistovala legislativa, podle níž by bylo možné jejich chování trestně stíhat. Podle Hacka však přichází v úvahu stíhání jednotlivých politiků za osobní obohacování a zneužití funkce. To umožňují i současné zákony.

Ekonomická situace vyhnala na jaře 2009 do ulic spousty Maďarů.

Orbánův mluvčí Szijjártó v pondělí plán vlády relativizoval. "Samozřejmě chápu, že rozhodnutí (předchozích vlád) spadají do minulosti (...), tedy nelze vytvářet zákony se zpětnou účinností," uznal mluvčí v maďarské televizi. Podle něj však také není přípustné, aby následky špatné hospodářské politiky minulosti odnesl pouze maďarský lid, a ne odpovědní politici.

Zadlužení Maďarska sice není malé, ale zdaleka nepatří mezi nejvyšší v Evropě. Experti uvádějí mezi důvody rostoucího zadlužení absenci reforem nákladného sociálního systému a rozbujelého státního aparátu v posledních 20 letech. V letech 1998-2002 přitom byl poprvé u moci i Fidesz.

Hlavním terčem Fidezsu by mohl expremiér Gyurcsány. Podle pozorovatelů mu Orbán stále nemůže zapomenout, že jej Gyurcsányho socialisté ve volbách poráželi. Orbán tak musel dvě legislativní období "zahřívat" opoziční lavice. Socialisté Orbána viní z touhy po pomstě.

Z demokratických zemí je v současnosti znám jiný případ stíhání bývalého premiéra kvůli špatným rozhodnutím v hospodářské politice. Bývalý islandský premiér Geir Haarde čelí obvinění z nečinnosti při finanční krizi v roce 2008, a v červnu proto stanul před zvláštním tribunálem ustaveným parlamentem. Haardemu hrozí dva roky vězení.

O dost hůře loni dopadl tajemník severokorejské komunistické strany Pak Nam-ki, který byl za nepovedenou revalvaci měny popraven.

Autor: DPA, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ