Orbán se brání
Maďarský premiér: Uprchlíci jsou německý problém
03.09.2015 11:25
Maďarský premiér Viktor Orbán v Bruselu obhajoval přístup své země k řešení nynější migrační krize. Budapešť se podle něj jen snaží plnit nyní platná evropská pravidla a za tuto svou snahu by neměla být kritizována. Jednoznačně však také na společné tiskové konferenci s šéfem europarlamentu Martinem Schulzem krizi označil ne za evropský, ale především za německý problém.
Anketa:
Jak podle vás zvládá vláda České republiky současnou uprchlickou krizi?
-
Dobře. 24 %
-
Špatně. 56 %
-
Tohle nesleduji. 20 %
"My Maďaři se bojíme, lidé v Evropě se bojí, protože vidíme, že evropští lídři, včetně premiérů, nejsou schopni kontrolovat situaci," prohlásil Orbán. Maďarsko v současné době složitě řeší situaci, kdy se přes jeho území desetitisíce lidí snaží dostat především právě do Německa.
"Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa," prohlásil maďarský premiér.
Jeho slova tak byla v jasném kontrastu s vyjádřeními šéfa europarlamentu Schulze, podle kterého by také Maďarsko bylo v lepší situaci, kdyby přispělo k nalezení a prosazení celoevropského řešení krize.
Orbán upozornil, že už Turecko nebo Srbsko jsou pro uprchlíky z Blízkého Východu bezpečné země. EU by proto - i z morálních důvodů - podle něj neměla vzbuzovat falešné naděje a dávat najevo připravenost přijmout úplně každého.
"Prosím nejezděte. Proč musíte cestovat z Turecka do Evropy? Turecko je bezpečné, zůstaňte tam. Přijet je riziko a nemůžeme zaručit, že vás skutečně přijmeme," vzkázal z Bruselu maďarský premiér.
Podle Orbána jsou evropská pravidla týkající se ochrany hranic, jako je schengenský kodex či dublinská dohoda, velmi jasná. "Jednoznačně říkají, že kontrola hranice je odpovědností a věcí těch zemí, které jsou na vnějších hranicích schengenské zóny. Maďarsko takovou zemí je," upozornil premiér země, která na hranici se sousedním Srbskem kvůli migrantům postavila bariéru z ostnatého drátu.
Od 15. září také podle něj začnou platit Budapeští nedávno přijatá nová pravidla, která prý vytvoří "novou situaci". Postupně by se tak prý mělo podařit situaci zvládnout. Orbán dodal, že Maďarsko nemůže opustit nikdo, kdo nebyl řádným způsobem úřady registrován, tak jak na tom údajně trvá například německá kancléřka Angela Merkelová.