Španělská vláda napadne u ústavního soudu zákon, jímž středomořské souostroví Baleáry letos v létě zakázaly zabíjení býků při koridě. Podle Madridu norma přijatá touto autonomní oblastí porušuje španělské zákony. Oznámil to španělský ministr školství a mluvčí vlády Íňigo Méndez.
Podobný krok učinil Madrid u ústavního soudu už v případě Katalánska, kde tamní parlament býčí zápasy od roku 2012 zakázal. Ústavní soud zákon loni anuloval s tím, že porušuje svrchovanost madridské vlády v oblasti kultury. Býčí zápasy jsou totiž ve Španělsku podle zákona z roku 2013 národním kulturním dědictvím.
Baleárské ostrovy letos v červenci sice nezrušily konání býčích zápasů, ale zakázaly zabíjení či špatné zacházení s býky. Zákon přijatý tamním parlamentem také stanoví, že při jedné koridě smí bojovat jen tři býci a každý pouze maximálně deset minut. Do arény nesmí děti mladší 18 let a nesmí se tam prodávat alkohol. Za porušení pravidel hrozí pokuty až 100 tisíc eur (asi 2,5 milionu korun).
Souboj s býkem v aréně, takzvaná korida, má ve Španělsku více než tisíciletou tradici. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova byl takový souboj náboženským rituálem, Římané pak z něj udělali show.
Tento fenomén má ve Španělsku stále mnoho příznivců, ač v posledních letech zájem domácího publika klesá a množí se protesty proti těmto slavnostem. Podle aktivistů bojujících za práva zvířat jde o okázalou formu krutosti na zvířatech.
Kromě býčích zápasů v arénách je populární například tradiční běh s býky v ulicích baskického města Pamplona, který je součástí oslav svátku svatého Fermína, na něž každý rok v červenci přijíždějí do Pamplony statisíce lidí.
Jako první zakázaly býčí zápasy ve Španělsku už v roce 1991 Kanárské ostrovy, a to zákonem o ochraně zvířat. Původním záměrem při přípravě této normy bylo zakázat kohoutí zápasy, které mají na Kanárských ostrovech dlouhou tradici. Souboje kohoutů ale nakonec byly jen omezeny přísným pravidly a zákon zakázal například koridu či psí zápasy.