Některé části jižní Itálie, zejména oblast kolem Neapole, letos opět čekají letní měsíce plné odpadků a smrdutého dýmu z hořících hromad odpadu. Je to důsledek zatím stále neúspěšného boje místních úřadů s mafiemi ovládajícími tamější zpracovávání domovního odpadu.
Ulice Neapole i řady dalších měst v Kampánii jsou už celé měsíce zavaleny smrdutým komunálním odpadem, který se snad nikam ani neodváží. Podle Ermeteho Realacciho, který stojí v čele výboru pro životní prostředí italského parlamentu, jsou vinny nejen špatná práce kampánské vlády a zjevný střet zájmů, ale především neustálý tlak organizovaného zločinu.
Pro jižní Itálii je katastrofální situace kolem nakládání s komunálním odpadem chronický problém (viz TÝDEN 46/06). Úřady vyhlásily stav nouze v souvislosti s odpady v oblasti Kampánie poprvé už v roce 1994. V následujících letech se krize periodicky opakovala, když místní obyvatelé neviděli jinou možnost, jak se zbavit domovního odpadu, než ho vyhazovat na ulici či ho pálit, popřípadě vozit vlaky do německých spaloven.
Nedílnou součástí problému je i organizovaný zločin, celkem běžný jev zejména v Neapoli, kde má místní mafie zvaná camorra mimořádně velký vliv. Camorra ovládá i odvoz odpadů, které je značně lukrativním odvětvím - v loňském roce se v něm v Kampánii otočilo 5,8 miliardy eur.
Realacci tvrdí, že camorra ukládá na ilegální skládky i průmyslový odpad, a pokud jde o domácí odpad, těží hlavně z jeho přepravy. Hlavním záměrem camorry je současnou nepřehlednou situaci v nakládání s odpady neměnit, protože ví, že jakákoli kontrola je pak mnohem složitější, ne-li nemožná.
Skládky pod kontrolou mafie znamenají, že odpady jsou páleny či ukládány za naprosto nekontrolovatelných podmínek. V některých oblastech Kampánie natolik, že obyvatelé jsou vystaveni až trojnásobně vyššímu nebezpečí rakoviny plic než jinde v Itálii.
Foto: archiv