Malá bankovní <span>loupež v europarlamentu</span>

Zahraničí
13. 2. 2009 18:35
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek.

Ilustrační obrázek.Jen si to představte, do bruselské budovy Evropského parlamentu vstoupí muž, zamíří do tamní pobočky banky ING, vytáhne cosi, co připomíná pistoli, a řekne si o peníze. Dostane na ruku 50 tisíc eur a zmizí. Taková normální bankovní loupež, dalo by se říci.

Jenže europarlament je, či měl by být, sama o sobě důkladně střežená budova, do které se návštěvník nedostane bez příslušného průkazu, doprovodu či akreditace.

Podle očitých svědků muž se silným nalíčením a parukou vstoupil do banky ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne, tedy v době, kdy se budova začíná vyprazdňovat. Bez větších problémů po poměrně snadném splnění svých úkolů zmizel na rušném náměstí Luxembourg. Policie po lupiči pátrá, zbyl po něm zřejmě jen kabát.

„Stalo se to během několika minut, lupič ohrožoval zaměstnance předmětem, který vypadal jako pistole. Není jasné, zda šlo jen o repliku," řekl mluvčí parlamentu Jaume Duch.

Případ logicky vyvolal otázky, jak dobře je budova zajištěna. Jako v případě ostatních evropských institucí i do Evropského parlamentu je nutno projít bezpečnostním rámem. Toto opatření se nevztahuje na poslance a zaměstnance. Jako novinář se do budovy dostanu na základě akreditace, na kterou se podívá málokdo, a často jsem prošla rámem i s telefonem či klíči v kapse. Ochranka mě vždy nechala, zřejmě vypadám dostatečně důvěryhodně.

Vyloupená pobočka banky ING v europarlamentu.O loupeži se europoslanci dozvěděli až v osm hodin večer, a to na základě bezpečnostního oznámení. „Bezpečnostní opatření byla přijata v reakci na tento incident," píše se v krátkém e-mailu zaměstnancům.

Někteří lidé byli naštvaní, že se k nim informace o možná ozbrojeném přepadení dostala až se čtyřhodinovým zpožděním.

Pikantní na celé věci je, že se událost odehrála jen dva dny poté, co vyšel najevo interní dokument, že Brusel a tamní instituce je čím dál zajímavějším cílem pro špionáž.

Tuto souvislost si vychutnal euroskeptický britský poslanec Nigel Farage. „Jen den poté, co se zdejší unijní struktury vzruší pomyšlením na dlouhonohou blonďatou Matu Hari, skutečný zločin se nám odehraje přímo pod nosem. To asi nesvědčí o spolehlivém bezpečnostním systému," řekl magazínu The Parliament Farage. A dodal: „Samozřejmě, že jsem rád, že nikdo nebyl při loupeži zraněn. Ale předpokládám, že nyní si parlament uvědomuje, jak se asi cítí Britové."

Ilustrační snímek.Otázkou je, proč si lupič vybral právě pobočku banky, která sídlí v přízemí atria europarlamentu, kde je obvykle poměrně živý provoz. Je tu další banka, pošta, trafika či kadeřnictví. Ale evidentně mu jeho tip vyšel. Než se kdokoli z ostrahy vzpamatoval, byl s penězi pryč, a to musel urazit poměrně dlouhou cestu nadzemním můstkem a po schodech.

Po parlamentu nyní kolují žerty, proč asi šel po ING, a nikoli po bance Fortis. Zřejmě si chtěl být jistý, že v pokladně budou peníze. Fortis totiž patřila k prvním obětem finanční krize a belgická vláda ji musela znárodnit a částečně prodat.

Foto: AFP a Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. A další hlavouny

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ