Malá mořská víla v Kodani se zbarvila do ruda

Zahraničí
30. 5. 2017 14:53
Socha Malé mořské víly v Kodani je významnou kulturní památkou.
Socha Malé mořské víly v Kodani je významnou kulturní památkou.

Odpůrci lovu velryb potřísnili červenou barvou sochu Malé mořské víly v dánské metropoli Kodani. Podle deníku The Local o tom informovala dánská policie.

Ochránci přírody zanechali na chodníku před sochou nápis, v němž Dánsko vyzývají, aby chránilo velryby u pobřeží Faerských ostrovů.

Faerské úřady umožňují domorodcům v letním období nekomerční lov několika stovek velryb, především kulohlavců černých. Při něm ostrované v lodích kytovce obklíčí a naženou je do mělkých vod zálivu, kde jim přetnou páteř a nechají je vykrvácet. Maso a vnitřnosti si pak mezi sebou rozdělí. Tato tradice zvaná Grindadráp, při níž se mořská voda zbarví do ruda, sahá do 16. století.

V Dánsku, jehož jsou Faerské ostrovy součástí, je lov velryb zakázán. Ostrovy jsou ale autonomní provincií této evropské země a její právo masový lov kulohlavců černých v rámci staré tradice povoluje.

Představitelé dánské radnice polití sochy Malé mořské víly odsoudili. "Národní poklady, jako je tento, by měli lidé nechat na pokoji. Ať už se jedná o vandalismus, nebo o politicky motivovaný čin," prohlásil Carl Christian Ebbesen.

Bronzovou sochu dívky v životní velikosti (160 centimetrů) před 90 lety vytvořil dánský sochař Edvard Eriksen na počest hrdinky jedné z pohádek Hanse Christiana Andersena. Od té doby se zařadila mezi hlavní pamětihodnosti dánské metropole. Odhaduje se, že se na Malou mořskou vílu umístěnou na molu Langelinie v Kodani přijde podívat nejméně milion návštěvníků ročně.

Jako známý symbol je ovšem víla také častým terčem útoků vandalů. Byla mnohokrát poškozena, svržena, zbavena hlavy a ruky. Rovněž byla zahalena do muslimské burky na protest proti žádosti Turecka o členství v Evropské unii či postříkána červenou a zelenou barvou.

Ebbesen řekl, že by policie měla do budoucna zvážit lepší ochranu sochy. Jako jeden z prostředků navrhl instalaci videokamer.

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ