Malta zatrhla start letounu, který zachraňuje migranty

Zahraničí
4. 7. 2018 13:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Do Barcelony dorazila loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 60 migranty z Afriky, které její posádka nalodila v sobotu u libyjských břehů a které odmítly přijmout Itálie a Malta. Obě tyto země, jež se snaží zastavit masový příliv migrantů do Evropy, uzavřely nedávno své přístavy plavidlům zahraničních nevládních organizací. Malta nepovolila vzlétnout malému letounu, který se také podílel na záchraně migrantů u Libye.

Německá nevládní organizace Sea Watch oznámila, že maltské úřady nepovolily vzlétnout malému letadlu Moonbird, které tato organizace spolu se švýcarskou humanitární iniciativou pilotů provozuje. Kapitán letounu Ruben Neugebauer maltským médiím řekl, že toto letadlo létalo z Malty téměř rok skoro každý den, aby pomáhalo vyhledávat migranty na vratkých člunech u libyjských břehů. Podle Neugebauera spolupracovala jeho posádka s maltskými úřady i s italskou pobřežní stráží.

Minulý týden Malta uzavřela přístavy pro plavidla zahraničních nevládních organizací, jimž nedovoluje vplout ani vyplout. Zdůvodnila to tím, že dokud běží vyšetřování v kauze lodi Lifeline, nemůže dovolit podobným subjektům využívat její přístavy. Loď Lifeline zadržela Malta minulý týden poté, co jí umožnila zakotvit s asi 230 migranty z Afriky. S těmi plula loď týden po Středomoří, protože je odmítla přijmout Itálie a zprvu i Malta. Ta se posléze dohodla s několika zeměmi EU, že jí s migranty pomůžou. Malta pak zahájila soudní řízení s organizací Lifeline a kapitána lodi postavila před soud.

Po čtyřech dnech plavby dorazila do Barcelony loď organizace Proactiva Open Arms se 60 migranty z Afriky. A zatímco běženci se radovali, že konečně přistáli, šéfka mise této lodi Anabel Montesová kritizovala Itálii a Maltu. "Museli jsme plout čtyři dny, než jsme je mohli vyložit, a mezitím jsme nemohli zachraňovat další," řekla Montesová podle deníku El País.

Šedesát migrantů z této lodi, mezi nimiž je 50 mužů, pět žen a pět nezletilých, je 14 národností. Pocházejí mimo jiné ze Sýrie, Palestiny, Eritreje či Středoafrické republiky. Po vylodění se jich ujal Červený kříž a posléze registrační úředníci. Všichni dostanou povolení k pobytu z humanitárních důvodů na 30 dní a mezitím mohou žádat o azyl.

Minulý měsíc přijalo Španělsko přes 600 migrantů z lodi Aquarius, které její posádka nalodila rovněž u libyjských břehů a které odmítly přijmout také Itálie a Malta.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Carlos Gil

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ