Někdejšího slovenského premiéra Mikuláše Dzurindu vystřídal v čele opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) hejtman Bratislavského kraje Pavol Frešo. Rozhodl o tom stranický sněm. Dzurinda, dosud jediný předseda SDKU-DS od jejího vzniku v roce 2000, se po fiasku v březnových předčasných volbách o nejvyšší stranickou funkci neucházel.
V minulosti nejsilnější strana slovenské pravice, která stála za hlavními reformami, získala v letošních volbách pouze šest procent hlasů. Před dvěma lety její volební zisk přitom přesáhl patnáct procent. Podle politologů jí uškodilo zejména podezření na rozsáhlou politickou korupci za druhé Dzurindovy vlády, jakož i odchod bývalé premiérky a místopředsedkyně SDKU-DS Ivety Radičové z vysoké politiky. Populární profesorka sociologie po volbách ze strany navíc vystoupila.
Třiačtyřicetiletý Frešo před delegáty kongresu prohlásil, že strana také dostatečně neobhajovala zájmy střední vrstvy, což prý přispělo ke ztrátě voličů. "Vím, že bude mnoho práce, soutěž v této chvíli skončila. Jsem předsedou každého z vás," řekl nový předseda strany svým kolegům.
Šéf jednoho z osmi slovenských krajů Frešo uspěl až v druhém kole volby; při prvním hlasování totiž stejně jako dva jeho protikandidáti nezískal potřebnou většinu. Hlavní soupeřkou mu byla místopředsedkyně SDKU-DS a bývalá ministryně Lucia Žitňanská, která kandidaturu ohlásila už před parlamentními volbami a jíž v minulosti vyjádřil podporu i Dzurinda.
Dosavadní šéf SDKU-DS si navzdory odchodu z čela formace ponechal poslanecký mandát, za stranu se už od březnových voleb ale vyjadřovala Žitňanská. Ani jí se však nepodařilo zvrátit propad preferencí strany, která by podle posledního průzkumu veřejného mínění nepřekročila pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Nejen SDKU-DS ale i další strany pravého středu utrpěly v březnových volbách porážku; volby přesvědčivě vyhrál levicový Směr-SD, jenž jako první slovenská strana od roku 1989 získal většinu ve sněmovně a sestavil jednobarevnou vládu pod vedením Roberta Fica.
Dzurinda podle politologů promarnil vhodnou dobu na odchod z čela SDKU-DS. Maratonský běžec sice jako premiér z let 1998-2006 dovedl zemi do Evropské unie i Severoatlantické aliance, ale i kvůli rozsáhlým reformám spojeným se zvyšováním cen se na Slovensku stal jedním z nejméně oblíbených politiků. Vzhledem ke stylu politiky se mu dostalo také přezdívky "malý Mečiar", jenž vyvedl Slovensko z mezinárodní izolace, do které zemi dostal někdejší autoritářský premiér Vladimír Mečiar. Politický osud Dzurindy připomíná podle pozorovatelů právě příběh Mečiara, kterého voliči poslali do politického důchodu už v roce 2010. Mečiar po neúspěšném pokusu o návrat do sněmovny v letošních volbách oznámil, že na nejbližším sněmu složí funkci předsedy Hnutí za demokratické Slovensko, jež v 90. letech na Slovensku dominovalo a které Mečiar od vzniku strany vede.
"Malý Mečiar" po fiasku opouští čelo SDKU-DS, nahradí ho Frešo
Zahraničí
19. 5. 2012 17:35Mikuláš Dzurinda.
Autor: ČTK Foto: Profimedia