Manželovi španělské princezny hrozí až 19 let vězení

Zahraničí
11. 2. 2014 20:00
Princezna Cristina přichází k soudu.
Princezna Cristina přichází k soudu.

Drama na španělském královském dvoře pokračuje. Na desátou hodinu ráno v sobotu 8. února předvolali španělskou princezna Cristinu Bourbonskou,  aby se dostavila k soudu na Baleárských ostrovech  a vypovídala v souvislosti se svým obviněním v případech Aizóon a Nóos. Královská dcera byla letos v lednu obviněna z daňových podvodů a používání nadačních fondů pro soukromé potřeby.

Tyto prostředky byly navíc získávány nelegální cestou přes sdružení Nóos ve vlastnictví manžela Iňakiho Urgandarina a jeho společníka Diega Torrese, kteří si účtovali fiktivní poradenské služby a účastnili se státních zakázek.

Dveře do vyšších podnikatelských i politických pater jim pomáhala otevírat vizitka s královským erbem. Vévodovi z Palmy hrozí až 19 let za mřížemi.

Protestující u soudní budovy.Princezna Cristina dorazila autem k soudní budově oblečena v tmavém kostýmu. Přivítali ji tam objektivy stovek novinářů  - z opačné strany budovy byl slyšet dav protestujících Mallorčanů různých věkových skupin i názorů.

V jednom se ale skupina čítající zhruba 400 demonstrujících  shodovala. Přišli vyjádřit své pohoršení a velké rozčarování nad amorálním jednáním dříve tolik oblíbených a respektovaných členů královské rodiny.

"Už máme Bourbonů až po krk!" křičeli. A dále: "Skutečná spravedlnost je stejná pro všechny!... Spravedlnost se jmenuje Castro!" (jméno soudce, který má případ na starost).

Mnoho dalších hesel se objevovalo na poutačích vlajících nad hlavami demonstrantů. Někteří z nich dokonce žádali zrušení monarchie a nástup třetí republiky.

Infantka Cristina předstoupila před zhruba 40 právních expertů a odpovídala na otázky v souvislosti s obviněním, které ji kladl pouze soudce Castro, jenž je pověřen vyšetřováním celého případu. Castro se ve Španělsku těší pověsti velmi schopného, zkušeného a korektního vyšetřujícího soudce.

Španělská princezna opouští s úsměvem soud.Princezna na většinu otázek odpovídala neurčitě způsobem "nevím" či "není mi zřejmé" a odmítala jakoukoliv účast na aktivitách manžela Iňakiho Urdangarina. Jednala prý v dobré víře a plně mu důvěřovala.

Celá kauza je pro královskou rodinu velmi nepříjemná zejména proto, že se vleče více než tři roky a vymezený čas na nápravu byl díky váhavosti aktérů zbytečně promrhán.

Například právníci Urdangarina a bývalého společníka Torrese z nadace Nóos měli možnost uzavřít dohodu s Finančním úřadem, ve které by obvinění uznali pochybení a pokusili se zmírnit škody způsobené státu svým neférovým jednáním. Sám Urdangarin navrhoval vrátit 6 milionů euro (162 mil Kč) do státní kasy. 

Dohoda ale nebyla včas uzavřena a státní zástupce Pedro Horrach z protikorupčního oddělení v současné době sepisuje návrh na obvinění, na jehož základě rozí oběma obviněným  trest odnětí svobody mezi 15 až 19 lety.

Šanělská královská rodina. Vlevo princezna Cristina s chotěm.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ