Masakr ze Srebrenice má čtyři odsouzené

Zahraničí
10. 4. 2007 19:39
Srebrenica
Srebrenica

SrebrenicaSrbský tribunál pro válečné zločiny v úterý odsoudil čtyři bývalé příslušníky srbských polovojenských jednotek k trestům od pěti do dvaceti let vězení za zabíjení muslimských zajatců na sklonku občanské války v Bosně. Pátý obžalovaný byl zproštěn viny.

Vůbec poprvé tak byli v Srbsku odsouzeni spolupachatelé masakru, při kterém jednotky generála Ratka Mladiče po dobytí východobosenského městečka Srebrenica v červenci 1995 povraždily na 8000 Muslimů. Dopustily se tak nejhoršího masakru civilního obyvatelstva v Evropě od konce druhé světové války.

"Obžalovaní jsou vinni, že zabili šest zajatců muslimského původu... Porušili mezinárodní právo a spáchali válečný zločin na civilistech," uvedla soudkyně Gordana Božilovičová-Petrovičová.

Obžalovaní, kteří všichni pocházejí z jednotky Škorpioni, byli zatčeni krátce poté, co v červnu 2005 dvě srbské televize odvysílaly videonahrávku ukazující, jak ozbrojenci stáhli z nákladního auta šest mladých Muslimů s rukama svázanýma za zády. Odvedli je na paseku a tři hned zastřelili ranou do týla. Tváře vrahů byly na záběrech vidět a byly slyšet i jejich nadávky Muslimům. Záběry vyvolaly zděšení srbské veřejnosti, jejíž část do té doby věřila, že se srbské jednotky na masakru nepodílely. Podezřelí byli zatčeni téhož roku v listopadu.

Nejvyšší trest nepadl

Obžaloba požadovala pro každého z pětice Škorpionů nejvyšší trest, tedy 40 let vězení. Soud nakonec poslal Slobodana a Branislava Mediče na 20 let do vězení, Pera Petraševiče odsoudil k 13 letům a Aleksandar Medić dostal pět let. Aleksandar Vukov byl zproštěn obvinění.

Generál Mladić i někdejší politický vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić, kteří jsou považováni za hlavní strůjce masakru, stále unikají spravedlnosti. Srbské vedení, a to jak vláda bosenské Republiky srbské, tak vlastního Srbska, odpovědnost za masakr dlouho odmítalo.

Bělehrad také donedávna popíral zapojení svých jednotek do bosenské války (1992-95). Škorpioni kromě Bosny válčili rovněž v Chorvatsku (1991-1995) a proti albánským povstalcům v Kosovu (1998-1999).

Mezinárodní soudní dvůr, nejvyšší soudní instance OSN, koncem února uznal, že bosenský masakr byl genocidou. Za ni sice Srbsko nenese přímou odpovědnost, ale nezabránilo jí a nepotrestalo její viníky.

Foto: www.student-info.net

Autor: ČTK

Další čtení

Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ