Osmdesát mrtvých
Mašinfíra havarovaného vlaku se chlubil, jak rychle jezdí
26.07.2013 11:45 Aktualizováno 26.07. 12:32
Vlak havarovaný u Santiaga de Compostela jel rychlostí 190 kilometrů v hodině v úseku, kde byla povolená rychlost pouhých 80 kilometrů. Proč vjel do zatáčky, kde vykolejil, tak rychle? Španělská policie dnes oproti původním předpokladům nevyslechne strojvedoucího soupravy, který se už údajně přiznal, že povolenou rychlost nedodržel. Namísto toho bude věnovat svoji pozornost prozkoumání obsahu černých skříněk, jejichž obsah by měl odpovědět na otázky, co se dělo před nehodou.
Jak už zjistila některá média, dvaapadesátiletý Francisco José Garzón se prý na Facebooku chlubil, jak razantně jezdí.
Například britský Daily Mail otiskl fotografii strojvůdce a vedle něho údajný tachometr rychlovlaku, který řídil. Strojvůdce umístil snímky na svém profilu loni v březnu.
V komentářích k obrázku mimo jiné napsal: "Jaké potěšení by bylo, kdyby mě v této rychlosti vyblýskla policie." Po středeční katastrofě vlaku, která si dosud vyžádala 80 mrtvých a 178 zraněných, však zmíněné fotografie z Facebooku zmizely.
Média dál spekulují, co mohlo tragickou havárii způsobit, pozornost se, jak už bylo řečeno, soustředí na strojvedoucího. Železniční odbory však varují před předčasnými závěry a upozorňují, že viníkem mohla být i nedostatečná zabezpečovací technika.
Výslech strojvedoucího, který nehodu přežil bez vážnějších zranění, by měl vyšetřování výrazně posunout. Muž zatím nebyl zatčen, leží v nemocnici, kde ho hlídá policejní stráž. Ačkoli právě jeho už média pasovala do role hlavního podezřelého, oficiálně není o příčinách nehody stále nic známo.
Rychlovlak Alvia státní železniční společnosti Renfe cestoval ve středu z Madridu do města Ferrol na severozápadě Španělska. Vykolejil v ostré zatáčce před 21. hodinou SELČ, jen několik minut před plánovaným příjezdem na nádraží v Santiagu de Compostela. Podle odhadů jel na místě, kde je rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině, více než dvojnásobnou rychlostí.
Osm vagonů sjelo z trati, některé narazily do betonových zábran, jiné se převrátily na náspu a začaly hořet.
Nehoda si kromě 80 mrtvých vyžádala i téměř dvě stovky zraněných: 94 z nich je stále v nemocnicích, z toho 33 v kritickém stavu.
Vedení společnosti Renfe uvedlo, že havarovaný vlak ještě před cestou prošel standardní technickou prohlídkou. Vlak vyrobený v letech 2007 až 2009 byl v roce 2012 přestavěn na dieselový pohon a na trati mohl jet až dvousetkilometrovou rychlostí.
Dopravce zároveň informoval, že strojvedoucí Garzón byl zaměstnancem s třicetiletou praxí, který na trati z Madridu na severozápad Španělska jezdil déle než rok.
Odbory železničních strojvůdců Semaf upozornily, že nehodě mohl zabránit moderní zabezpečovací systém ETCS, který sleduje rychlost vlaku a dokáže jej zabrzdit.
Ten sice na vysokorychlostní trati z Madridu funguje, ale těsně před Santiagem končí a dál - tedy i v místě nehody - funguje starší systém ASFA. Ten podle šéfa odborů vlak při překročení povolené rychlosti automaticky nezastaví, pouze upozorní strojvedoucího.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.