Britská premiérka Theresa Mayová v očekávání porážky patrně odloží úterní hlasování o brexitové dohodě v Dolní sněmovně, napsal na twitteru politický zpravodaj deníku The Sun. Podle listu The Times bude britský parlament o dokumentu možná nakonec hlasovat pouze nezávazně, přičemž dohoda v předloženém znění bude obsahovat britské požadavky na změny týkající se sporné irské pojistky, na něž Brusel odmítá přistoupit. Smyslem je podle The Sun za současné patové situace ukázat sedmadvacítce před unijním summitem 21. a 22. března, jaká podoba dokumentu by měla šanci získat v britském parlamentu většinu.
Komentátor serveru Politico připomněl, že Mayová by tak musela porušit svůj slib, který ohledně hlasování poslancům dala, a čelila by tak kritice, že zákonodárcům předložila jakousi imaginární dohodu místo té, o níž s Bruselem vyjednávala dva roky. BBC soudí, že v případě odkladu hlasování o brexitové dohodě by nastala vlna ministerských rezignací a zesílilo by volání po odchodu premiérky.
Po kritizovaném předchozím odkladu slíbila Mayová koncem února britským poslancům, že o dohodě stanovující podmínky odchodu z EU budou hlasovat 12. března. Poslanci už dohodu jednou odmítli právě kvůli irské pojistce. Pokud by v úterý brexitovou smlouvu domluvenou s Bruselem nepodpořili, což je podle komentátorů téměř jisté, mají se ve středu vyslovit k tomu, zda si přejí brexit bez dohody. Pokud by ani tato varianta neprošla, má následovat hlasování o odkladu vystoupení z EU, plánovaného na 29. března.
Irská pojistka je kontroverzním bodem brexitové dohody. Má zajistit průchodnost hranice mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, ale podle některých britských poslanců představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám. Unie ale ujišťuje, že toto řešení, pokud na něj vůbec dojde, by mělo být pouze dočasné. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce ale znovu otevírat nehodlá.
Britský vyjednavač a generální prokurátor Geoffrey Cox nedávno navrhl vznik "arbitrážního panelu", který by rozhodoval vzájemné spory a mohl by tento režim ukončit v případě, že shledá, že ani jedna ze stran nepodnikla "rozumné" kroky k nalezení alternativního řešení. Panel by se ale s jednotlivými případy nemusel obracet na Soudní dvůr EU, což unie odmítá.
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier řekl agentuře AFP, že EU už své "konstruktivní návrhy" na odblokování situace představila. "(S Brity) jsme hovořili celý víkend a nyní jsou diskuse, jednání na Londýnu a na britském parlamentu," uvedl. Barnier v pátek nabídl Británii možnost jednostranně odejít z navrhovaného jednotného celního prostoru v případě uplatnění irské pojistky, ale Severní Irsko by podle něj v tomto prostoru muselo zůstat. Londýn toto řešení vzápětí odmítl jako krok ohrožující jednotu země.