Britská premiérka Theresa Mayová hodlá při dnešním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu protestovat proti úniku citlivých informací o pondělním teroristickém útoku v Manchesteru do amerických médií. Napsal to britský deník The Guardian. Server BBC News informoval, že britská policie přestala kvůli únikům sdílet s americkými bezpečnostními složkami informace o atentátu.
Britské a americké bezpečnostní orgány si v rámci dlouhodobé úzké spolupráce vyměňují data. Podle britských médií ale právě z amerických tajných služeb unikly do médií některé klíčové informace, které měly kvůli vyšetřování zůstat veřejnosti utajeny. Šlo například o fotografie částí důmyslné bomby z místa činu, které přinesl americký deník The New York Times. Do amerického tisku také v úterý uniklo jméno atentátníka.
Mayová ještě před schůzkou s Trumpem prohlásila, že Spojené státy jsou pro Británii nejdůležitějším partnerem v otázkách obrany a bezpečnosti a vzájemné sdílení zpravodajských informací je založeno na důvěře.
"Pokud jde o sdílení zpravodajských informací se Spojenými státy americkými, máme s USA speciální vztahy. Je to naše nejhlubší partnerství v otázkách obrany a bezpečnosti," řekla Mayová novinářům při příjezdu na summit NATO.
"Samozřejmě, že je toto partnerství založeno na důvěře a součástí této důvěry je vědomí, že zpravodajské informace mohu být sdíleny v utajení a já dám prezidentu Trumpovi najevo, že zpravodajské informace, které sdílejí policie a bezpečnostní složky, musí zůstat zajištěné," dodala Mayová.
Úřadující americký velvyslanec v Británii Lewis Lukens prohlásil, že únik utajovaných informací o manchesterském útoku do médií je politováníhodný. USA však prý zjistí zdroj úniků a jsou odhodlány je zastavit. Velvyslanec rovněž vyjádřil naději, že úniky nebudou mít dlouhodobější důsledky na vztahy mezi Británií a USA.
Televize Sky News s odvoláním na své zdroje uvedla, že britská vláda i protiteroristické úřady kvůli sérii úniků "zuří". Vysoce postavený vládní zdroj ve vyjádření pro The Guardian úniky označil za "nepřijatelné" a stresující pro oběti a jejich rodiny.
Úniky kritizovala také britská policie. "Když je narušena důvěra, ohrožuje to vzájemné vztahy, naše vyšetřování i důvěru obětí, jejich rodin a svědků," uvedl mluvčí protiteroristické jednotky. Napáchaná škoda je podle něj velká, neboť zveřejněny byly možné důkazy důležité pro vyšetřování atentátu, který si vyžádal 22 obětí, včetně dětí a teenagerů.
Úniky pranýřoval i starosta Manchesteru Andy Burnham. Na Twitteru uvedl, že si na ně stěžoval u amerického velvyslance. "Byl jsem ujištěn, že to skončí. Neskončilo. Je to arogantní, špatné a neuctivé".