Británie potřebuje více času na přípravu před zahájením jednání o odchodu z Evropské unie. Předsedovi Evropské komise Jeanovi-Claudeovi Junckerovi to podle mluvčí britské vlády řekla premiérka Theresa Mayová. Nové předsedkyni kabinetu dnes poblahopřál americký prezident Barack Obama, který ji ujistil o trvajícím klíčovém partnerství USA a Spojeného království.
Rozhovory o odchodu Británie z EU, který odhlasovali britští voliči v červnovém referendu, začnou až poté, co Londýn oficiálně požádá o aktivaci článku padesát Lisabonské smlouvy. Kdy tak učiní, záleží jen na něm. Řada evropských politiků ale už Británii vyzvala, aby tak učinila co nejdříve.
Dotáhne to do konce, tvrdí tisk
Premiérka Mayová myslí odchod Spojeného království z Evropské unie vážně a břímě tohoto úkolu naložila na bedra zastánců brexitu. Ve svých komentářích se na tom shoduje britský tisk. Mayová ve středu po svém jmenování uvedla do funkcí ministrů zahraničí, brexitu i zahraničního obchodu příznivce nezávislé Británie.
"Mayová si přivedla zastánce brexitu," napsal list The Daily Telegraph s tím, že se Mayová tímto krokem pokouší přetvarovat roli Británie ve světě.
Mayová podle některých britských, ale i zahraničních médií, jako je například CNN, neztrácí čas, neboť hned po převzetí moci ve středu jmenovala za ministra zahraničí někdejšího starostu Londýna Borise Johnsona, ministrem pro vyjednávání odchodu z EU Davida Davise a ministrem pro zahraniční obchod Liama Foxe. Ti všichni se přitom před referendem vyslovovali pro vystoupení z unie.
The Daily Telegraph cituje konzervativní poslance a euroskeptiky, podle nichž je počínání Mayové důkazem jejího dřívějšího slibu, že "brexit znamená brexit". To Mayová před nástupem do Downing Street číslo deset řekla několikrát, rovněž odmítla zopakování referenda.
Deník Financial Times považuje oznámení prvních ministrů za začátek radikální přestavby vlády pro éru brexitu a také za signál, že břímě odchodu z EU ponesou zastánci vystoupení.
Financial Times se věnuje také výměně na ministerstvu financí, kdy zastánce unijního členství George Osbornea nahradil dosavadní ministr zahraničí Philip Hammond. Ten byl podle deníku technokratickým šéfem diplomacie a nyní bude fiskálním jestřábem.
List The Guardian míní, že zatímco první premiérský projev Mayové měl známky smířlivosti a středových postojů, jmenování ministrů naopak ukazuje na směřování vlády doprava. Rovněž se domnívá, že Mayová se výběrem členů svého kabinetu snaží Konzervativní stranu znovu sjednotit.