Britská premiérka Theresa Mayová se omluvila za pomalou reakci úřadů po požáru bytového domu v Londýně, který si vyžádal nejméně 79 obětí na životech. Ministerská předsedkyně svou omluvu vyslovila při debatě po tradičním královnině projevu před nově zvoleným parlamentem. Vůdce labouristické opozice Jeremy Corbyn prohlásil, že přeživší obyvatelé domu požadují odpovědi, a konzervativní vládu mimo jiné vyzval k uvolnění peněz na instalaci protipožárních systémů do věžových domů. Sociální témata zaplnila značnou část středeční parlamentní rozpravy.
Požár věžového bytového domu se sociálními byty se týden po tragédii stal jedním z aktuálních témat, která se dostala na přetřes při tradiční parlamentní debatě, jejímiž hlavními tématy bývají programové priority vlády na příští roky.
Mayová této příležitosti připustila, že podpora rodin postižených požárem v prvních hodinách "nebyla dobrá" a že šlo o selhání státu na místní i celostátní úrovni. "Jako premiérka se za toto selhání omlouvám a jako premiérka jsem převzala odpovědnost za to, že učiníme vše, co můžeme, abychom to napravili," prohlásila šéfka vlády.
Mimo jiné řekla, že by mohla být zřízena nová operační skupina pro reakce na katastrofy. Pomáhala by místním úřadům při zvládání pohrom.
Corbyn předtím řekl, že přeživší obyvatelé věžového domu Grenfell Tower "žádají odpovědi a zaslouží si je". Opoziční předák zdůraznil, že "naléhavé ujištění" potřebují obyvatelé věžových domů po celé zemi.
Corbyn vyzval k uvolnění peněz, které by mohly radnice použít na instalaci protipožárních systémů do podobných budov. Vyzval také k větší podpoře hasičů a k prověření bezpečnosti výškových domů. Požár Grenfell Tower podle něj ukazuje, co se stane, když jsou veřejné služby "ohlodány až na kost".
Královnin projev, který byl dílem premiérčina týmu, vytyčil priority nové menšinové vlády na nejbližší dva roky. Britský kabinet chce zemi zajistit nejlepší možnou dohodu o odchodu z Evropské unie, chce dál zlepšit stav veřejných financí a zároveň udržet nízké daně, zvýšit minimální mzdu a oživit ekonomiku. Nové daňové příjmy prý investuje do zdravotní péče či školství.
Corbyn označil program vlády za "obnošený" a prohlásil, že v něm chybí mnoho slibů z předvolebního programu konzervativců. Pokud by vláda odmítla úspornou politiku, místo aby pokračovala ve snižování životní úrovně lidí a "prohlubování rozdělení" společnosti, labouristé by ji prý podpořili. Pět procent lidí s nejvyššími příjmy by podle něj mělo "platit trochu více".
Mayová připustila, že se hodně mluví o rozdělené Británii, a slíbila, že její vláda se pokusí "tyto rozdíly překonat". "Tato královnina řeč je o rozpoznání a uchopení příležitosti, kterou každé obci nabízí (britský) odchod z EU," prohlásila Mayová. Jejím cílem prý je učinit spravedlnost podstatou vládní agendy.
Podle Corbyna naopak země potřebuje "méně nebezpečné konzervativní hrozby, že se Británie stane daňovým rájem".
Debatu často oživilo i typicky britské pošťuchování mezi vládními a opozičními poslanci. Labourista Kevin Brennan označil Mayovou za "prozatímní premiérku" s poukazem na její dosud neuzavřené vyjednávání o podpoře její menšinové vládě se severoirskými unionisty (DUP). Jak chce Mayová vyjednat brexit se 27 zeměmi, když nedokáže dosáhnout dohody s deseti poslanci DUP, tázal se Brennan.