Mayová se prvním brexitem "chlubit" nemůže. Británie prožívá druhý

Zahraničí
5. 4. 2017 11:30
Brexit (ilustrační foto).
Brexit (ilustrační foto).

Velká Británie v posledních několika měsících podnikla kroky, které vedou k opuštění Evropské unie. Vědci však uvádějí, že to není první brexit, kterým země prochází. Spojené království totiž podle výzkumníků před 450 tisíci lety jeden již zažilo, když se Británie odtrhla od evropského kontinentu. Informaci uvedl web The Independent.

Britská premiérka Theresa Mayová v současné době několikrát opakovaně připomínala, že současný brexit bude trvat dva roky a poté Británie definitivně opustí Evropskou unii. Vědci však poznamenali, že odloučení od kontinentu se stalo již před 450 tisíci lety.

Minulost se podle nich opakuje jen s tím rozdílem, že tehdy - před stovkami tisíc let - došlo ke skutečnému odtržení starověké Británie od evropského kontinentu. Díky tomu se tak Velká Británie stala největším ostrovem na severozápadě Evropy.

Ke studii vedly britské vědce poznatky inženýrů, kteří před několika desítkami let prováděli analýzu mořského dna Lamanšského průlivu kvůli plánované stavbě tunelu. Při zkoumání  objevili sérii záhadných a velkých podvodních děr.

Snímek ilustrující "první brexit" před téměř 450 tisíci lety.

Hlavním autorem výzkumu je profesor Sanjeev Gupta, který na něm pracoval společně s kolegy z Královské univerzity v Londýně. Během desetiletého výzkumu zjistili, jak byl zničen pás země, který kdysi spojoval dávnou Británii s Evropou. Také uvedli, že k celé události došlo velkou souhrou náhod a nepravděpodobných okolností.

Vědci jsou přesvědčeni, že před 450 tisíci lety přeteklo proglaciální jezero, což vedlo k narušení pozemního spojení mezi současným britským přístavním městem Dover na jihu Anglie se severofrancouzským městem Calais.

"Když skončila doba ledová, hladiny moří se drasticky zvýšily. To vedlo k zaplavení skalního hřbetu a Británie navždy ztratila fyzické spojení s evropskou pevninou," vysvětlil profesor Gupta, který je spoluautorem studie původního brexitu.

Dřívější brexit byl dvoufázový

Studie rovněž dokazuje, že oddělení od kontinentu bylo dvoufázové. Zpočátku bylo propojení Británie a Francie narušeno kvůli přírodním vlivům, což vedlo k tomu, že se v něm začaly dělat trhliny. Utvářely se vodopády a postupem času i velké jezero, které však později přeteklo a narušilo celistvost okolního prostředí. To vedlo ke zlomu spojovacího pásu a zaplavení celé oblasti.

"Zatím netušíme, proč se proglaciální jezero nakonec přelilo. Domníváme se ale, že se ulomil kus ledové přikrývky, která se zřítila do jezera a způsobila masivní vlnu, která zaplavila okolní prostředí. Nebo k tomu mohlo dopomoci také zemětřesení, které oslabilo skalní hřbet, a kvůli tomu se uvolnily masy vody a vše zatopily," uzavřela Jenny Collierová, spoluautorka studie.

Autor: - mel -Foto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ