Dokumenty československé Státní bezpečnosti (StB) podle slovenského tisku potvrdily, že tajná komunistická policie evidovala někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara jako kandidáta tajné spolupráce. Napsal to ve svém nejnovějším čísle anglicky vydávaný týdeník Slovak Spectator.
Spisy, které se ztratily krátce po pádu komunismu, se podařilo zrekonstruovat Ústavu paměti národa (ÚPN). Vladimír Mečiar (64) se k informacím nevyjádřil.
Podle Slovak Spectator StB evidovala Mečiara pod krycím jménem Doktor. Kategorie kandidáta tajné spolupráce však podle ÚPN neznamená vědomou spolupráci s StB. O Mečiarovu jménu v seznamu se mluvilo již v minulosti, když jména údajných spolupracovníků a dalších osob z vytržených stránek spisů v roce 1991 pronikla k poslancům bezpečnostního výboru federálního parlamentu.
"Zrekonstruovali jsme obsah stránek, které byly vytržené, protože v Praze existuje kompletní registr," řekl Spectatoru bývalý šéf dokumentačního oddělení ÚPN Miroslav Lehký.
Informace ze zrekonstruovaných dokumentů se v tisku objevily krátce před sněmem Mečiarovy Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko v Nitře, kde bude bývalý premiér tuto sobotu o post předsedy strany soupeřit s místopředsedou Viliamem Veteškou (53).
Současně s chybějícími dokumenty, které obsahovaly Mečiarovo jméno, zrekonstruoval ÚPN i dvě chybějící stránky se jménem Jaroslava Svěchoty, bývalého náměstka Slovenské informační služby z Mečiarovy éry.
Svěchota, který zemřel v roce 2004, byl podezřelý z organizace únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Soudy však jeho vinu nepotvrdily. Do které kategorie v evidenci StB Svěchota spadal, týdeník neuvedl.
Spectator připomněl, že zmizelé stránky se jmény Mečiara a Svěchoty nejsou jediným případem, kdy se začátkem 90. let záhadně ztratily dokumenty StB. Osmnáct obálek s dokumenty zmizelo údajně i z trezoru takzvané Tisovy vily, kterou používala pobočka StB v Trenčíně. Podle zprávy parlamentního výboru pro bezpečnost z tohoto období policista Leonard Čimo tvrdil, že spisy sebral na příkaz Mečiara, který byl tehdy slovenským ministrem vnitra.
ÚPN, který zkoumá zločiny komunismu a fašismu na Slovensku, postupně zveřejňuje informace z dokumentů StB. Naposledy se na internetu objevil seznam příslušníků bratislavské správy kontrarozvědky StB, na kterém se ocitlo vícero bývalých představitelů SIS. Občané se už několik let mohou na stránkách ÚPN dostat i ke jménům bývalých agentů StB, mezi nimiž se objevila jména některých umělců, kněží či politiků.
Foto: TÝDEN