Medvěd Knut, miláček mnoha Němců, má sochu

Zahraničí
9. 8. 2012 11:00
Nejroztomilejší byl, jak jinak, jako mládě.
Nejroztomilejší byl, jak jinak, jako mládě.

Někdejší hvězda berlínské zoo, lední medvěd Knut, už má svou sochu. Bronzový pomník znázorňující populárního chlupáče odpočívajícího na kře vytvořil norimberský umělec Josef Tabachnyk a v zahradě bude k vidění od konce srpna.

"On sní, přemýšlí," popsal ukrajinský rodák, jak se snažil zachytit slavné zvíře, které uhynulo loni v březnu ve věku čtyř let. Tabachnyk ho však zpodobnil jako tříměsíční až čtyřměsíční mládě, tedy v době, kdy svým roztomilým zevnějškem a pohnutým osudem plnil titulní stránky německého i zahraničního tisku a k medvědímu výběhu za ním každý den mířily tisíce obdivovatelů.

Knut v den svých druhých narozenin."Chtěl jsem ho udělat, aby vypadal jako živý," dodal pětašedesátiletý sochař, jehož bronzový ležící Knut si opírá hlavu o levou packu, zatímco pravá mu volně visí přes hranu bílého žulového kvádru připomínajícího ledovou kru.

Téměř tunu vážící pomník je dlouhý 1,4 metru a vysoký 1,15 metru a Tabachnyk na něm pracoval od ledna.

"Knut byl pro mne vždy mostem mezi lidmi a zvířaty," uvedl umělec, jehož zvířecí sochy už zdobí například zoo v Norimberku. Doufá, že jeho nové dílo přiměje návštěvníky berlínské zahrady přemýšlet o přírodě, kráse, životním prostředí a zvířatech.

Tabachnyk se svým návrhem uspěl v soutěži vypsané Podpůrným spolkem přátel metropolitní zoo, které se zúčastnilo 40 sochařů. Nápad, aby se do ní přihlásil, ale nepocházel z jeho hlavy, nýbrž to byla iniciativa jeho manželky. Náklady na vytvoření pomníku se podle podmínek soutěže měly vejít do 15 tisíc eur (zhruba 377 tisíc Kč).

Jako státník. Knut má sochu (na snímku model). Knut uhynul nečekaně 19. března 2011, když se před zraky návštěvníků skácel do jezírka ve svém výběhu. Podle výsledků pitvy již delší dobu trpěl rozsáhlým zánětem mozku způsobeným virovou infekcí, která zasáhla i míchu. Bezprostřední příčinou jeho smrti bylo nicméně utopení.

Hvězdou berlínské zoo se stal krátce po narození, když jej odmítla matka a péči o sněhobílého chundeláče převzal ošetřovatel Thomas Dörflein. Obrovský zájem o roztomilého medvídka vyvolal v Německu doslova knutománii a za dobu jeho života se na něj do výběhu údajně přišlo podívat asi 11 milionů lidí.

Na podzim roku 2008 Knutův ošetřovatel nečekaně zemřel ve věku čtyřiačtyřiceti let. Bild byl ošetřovatel na návštěvě u své známé v berlínské čtvrti Wilmersdorf, když se náhle chytl za prsa a beze slova se sesunul se k zemi. Pitva ukázala, že zemřel na infarkt.

Knutova pamětní mince. Ti, kdo znali ošetřovatele blíž, však připomínají, že svou náhlou slávu a známou tvář zdaleka ne vždy považoval za plus.

Dörfleina přijal ve svém sídle i spolkový prezident a město Berlín, které má samo ve znaku medvěda, mu dalo metál. Ošetřovatel, který pracoval v zoologické zahradě 25 let, byl však v soukromém životě velmi skromný.

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ