Německá kancléřka Angela Merkelová spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem poslala vrcholným zástupcům Evropské unie dopis, v němž mimo jiné vyzývá k vytvoření "udržitelného a závazného" mechanismu pro přerozdělení uprchlíků mezi jednotlivými členskými zeměmi osmadvacítky. Konkrétní počty migrantů k přerozdělení prý však německo-francouzská iniciativa neobsahuje. Německo a Francie zároveň vyzvaly EU, aby zpřísnila pravidla pro udílení azylu občanům zemí západního Balkánu.
Dopis, který Merkelová s Hollandem poslali předsedovi Evropské komise Jeanovi-Claudeovi Junckerovi a předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, prý obsahuje řadu konkrétních návrhů, jak řešit evropskou uprchlickou krizi.
Mezi navrhovaná opatření patří podle Seiberta mimo jiné zřízení přijímacích středisek pro migranty v Itálii a Řecku, přičemž Evropská komise by měla posoudit, zda je nutné vybudovat podobná centra i v jiných členských zemích. Ve dvou jmenovaných jihoevropských zemích musejí střediska podle Seiberta vzniknout "co možná nejdříve, nejpozději do konce tohoto roku". Německo a Francie jsou prý připraveny poskytnout pomoc při jejich organizaci.
"Se vznikem přijímacích středisek úzce souvisí otázka spravedlivého rozdělení uprchlíků z Řecka a Itálie mezi jednotlivé členské země EU," uvedl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. "Potřebujeme nutně udržitelný a závazný mechanismus pro přesídlení těchto lidí," dodal.
Dalším návrhem v dopise je údajně sestavení společného seznamu bezpečných zemí. V této souvislosti kancléřčin mluvčí vyzval EU, aby zpřísnila pravidla pro udělování azylu občanům zemí západního Balkánu. Právě tyto země, z nichž řada kandiduje na členství v EU, totiž prý Německo považuje za bezpečné.
EU by rovněž měla zvýšit objem prostředků poskytovaných na humanitární pomoc zemím, které přijaly nejvíce syrských uprchlíků, tedy Turecku, Libanonu a Jordánsku.
Další informační centra, která budou podávat informace o pravidlech poskytování azylu v EU, by měla vzniknout v několika afrických zemích. První takové centrum už EU nějakou dobu plánuje postavit v Nigeru.
Maďarsko Seibert jménem spolkové vlády dnes vyzval, aby nepřestávalo registrovat migranty přicházející do země po takzvané balkánské stezce. Že Německo v současnosti neposílá syrské žadatele o azyl zpět do Maďarska, nemění podle Seiberta nic "na právně závazné povinnosti Maďarska řádně příchozí uprchlíky registrovat, pečovat o ně a provádět azylové řízení s ohledem na evropské standardy".
Merkelová a Hollande sepsali recept na řešení imigrační krize
Zahraničí
4. 9. 2015 14:25François Hollande a Angela Merkelová.
Autor: ČTK Foto: ČTK