Merkelová a Schulz? Jako Štrougal s Jakešem! líčí Čech v Bundestagu

Zahraničí
30. 9. 2017 19:30
Angela Merkelová a Martin Schulz.
Angela Merkelová a Martin Schulz.

Uráželi nás a šikanovali naše příznivce. Ve volbách za to dostali facku od voličů. Takto popisuje čerstvě zvolený poslanec Bundestagu Petr Bystroň v rozhovoru pro nové vydání časopisu TÝDEN souboj "starých stran" proti Alternativě pro Německo (AfD), jejíž bavorskou organizaci vede od roku 2015.

Den po volbách opustila Frauke Petryová klub AfD v Bundestagu, potom vystoupila i ze strany, v jejímž čele stála dva roky. V Sasku ji podporovala a volila spousta lidí. Nepodvedla voliče, když odešla ze strany?

Se svým svědomím si to musí vyřešit sama. Výsledek jsme udělali jako strana. Do voleb už jsme šli s jinými lídry, jimiž byli Alice Weidelová a Alexander Gauland. Frauke Petryová měla svůj podíl na úspěchu, pracovala na kampani, ale takto se na ní podílelo dalších deset tisíc členů. Její odchod nevidím jako velké drama.

Petr Bystroň.Lídr AfD Alexander Gauland prohlásil, že Němci mohou být hrdí na své vojáky v obou světových válkách. Odešla Frauke Petryová kvůli střetu s radikálními politiky, jak tvrdí německá média?

Tomu se můžu jen smát. Prohrála hlasování o pozici lídra. Porazila ji doktorka Weidelová, která je ekonomka a zástupkyně liberálně-ekonomického křídla ve straně. Protivníkem Frauke Petryové v předsednictvu byl profesor Jörg Meuthen, zastánce téhož křídla. Řeči o radikálech o nás šíří média, ale nezakládají se vůbec na pravdě.

Čtěte TÝDEN!Vy osobně žádný posun AfD ke krajní pravici nepozorujete?

Cokoli se u nás ve straně stane, interpretují média jako další posun vpravo. Když Frauke Petryová stanula v čele strany, mluvilo se o vítězství nacionalistů. Teď odchází a hovoří se o tomtéž. Totéž jsem zažíval v Bavorsku. Zvolili mě předsedou zemské organizace a média psala o jejím posunu vpravo. Potom jsem prohrál volby - znamenalo to posun doprava. Teď jsem byl úspěšný, což znamená další posun vpravo. Podle německých novinářů znamená jakákoli událost v AfD posun vpravo. To už bychom těmi našimi posuny museli opsat kolečko kolem zeměkoule.

Vy asi nesouhlasíte s tím, že letošní předvolební kampaň byla jedna z nejklidnějších v německé historii, že?

Docela souhlasím. Staré spory byly potlačeny. Dělicí čára teď probíhala mezi všemi starými stranami a Alternativou. Průzkumy ukazují, že společností hýbe téma migrace. Téma číslo dvě představuje s tím související bezpečnost. V těchto otázkách jsou staré strany zajedno, jenom Alternativa má opačný názor. Ostatní strany kritizujeme za to, že jejich politika zadělala na problémy. V médiích to působilo, jako že se nic neděje. Dlouho nás nezvali do žádných debat, což máme podloženo čísly.

Přece se nemůžete divit, že novináři sledovali především souboj dvou nejsilnějších stran, křesťanských demokratů z CDU/CSU a socialistů z SPD...

Souboj mezi Angelou Merkelovou a Martinem Schulzem považuji za zinscenovaný. Žádný se ve skutečnosti neodehrával. Zlom nastal po jejich televizním duelu, který se proměnil v duet. Tíživou nudu trvající hodinu a půl sledovalo několik milionů diváků. Na mě to působilo, jako kdyby se Miloš Jakeš někdy uprostřed osmdesátých let hádal v televizi s Lubomírem Štrougalem - v ničem si pořádně neodporovali, což podle mě změnilo náladu ve společnosti. Pak jsme se na obrazovkách začali objevovat i my. Většinou to bylo šest proti jednomu, ale naše témata se prosazovala.

Autor: Tomáš MenschikFoto: ČTK , archiv

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ