Vzkaz
Merkelová: Brity v EU udržíme, migranti z Turecka půjdou do Evropy
18.02.2016 16:15 Aktualizováno 18.02. 17:05
Německá kancléřka Angela Merkelová chce na summitu Evropské unie udělat vše pro to, aby Británie zůstala součástí osmadvacítky. V oblasti migrace je podle ní nutné realizovat už dohodnuté kroky. Merkelová to řekla po příchodu do bruselského paláce Justus Lipsius, kde odstartoval summit EU.
Francouzský prezident Francois Hollande při příchodu zdůraznil, že si přeje, aby Británie v unii setrvala, ovšem v rámci základních unijních pravidel. V sázce je podle něj osud celé Evropské unie, ne jen jednoho státu v ní. "Žádná země nesmí mít právo veta," prohlásil. Paříž se s Londýnem zatím nedokázala shodnout především v otázkách souvisejících s řízením eurozóny.
Anketa:
Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?
Například litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová byla při příchodu ohledně dohody s Británií optimistická. "Každý si odehraje to svoje drama. No a pak se dohodneme," poznamenala do kamer.
"Chceme řešení, které by bylo řešením celé osmadvacítky," uvedla Merkelová, která dlouhodobě prosazuje evropské řešení migrační krize. Prioritu má podle ní spolupráce s Tureckem, prosazovat chce na summitu ale i lepší ochranu vnějších hranic unie.
Řecký premiér Alexis Tsipras novinářům řekl, že EU je nyní na velmi kritické křižovatce. "Musíme se současně vyrovnávat se třemi krizemi," upozornil. Řecko je nyní obviňováno, že migrační krizi nezvládá. Navíc se stále nedokázalo vyrovnat s hlubokými finančními potížemi.
Dalšími problémy jsou podle Tsiprase krize bezpečností a uprchlická. Potřeba je podle něj solidarita nejen na severozápadě Evropy, ale také na jejím jihovýchodě. "Řešením uprchlické krize není stavba plotů a podpora rasismu v Evropě. Budoucností Evropy nejsou zdi a xenofobie," uvedl řecký premiér.
Německá kancléřka chce také hledat způsoby, jak by se mohli uprchlíci z Turecka dostat do zemí Evropské unie legálně.
Schůzka, na níž měla Merkelová a zástupci deseti dalších evropských zemí včetně Francie, Rakouska, Řecka nebo Švédska z takzvané koalice ochotných dnes jednat s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, byla zrušena. Davutoglu totiž kvůli středečnímu teroristickému útoku v Ankaře do Bruselu nepřijel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.